18.7 C
Nitra
streda, 28 septembra, 2022

Smer-SD opäť vyzval Hlas-SD a SNS k predvolebnej spolupráci

Šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico opäť vyzval mimoparlamentný Hlas-SD na rokovanie o spolupráci pred jesennými komunálnymi a regionálnymi voľbami, ktorá by mala vyvrcholiť pri parlamentných voľbách. Fico chce, aby súčasťou rokovaní bola aj mimoparlamentná SNS. Potenciál Smeru-SD a Hlasu-SD je podľa neho veľký, pričom by mohli vyhrať parlamentné voľby s výsledkom, ktorý by stačil na zostavenie vlády len z týchto dvoch strán.

„Jedine spolupráca je schopná doviesť krajinu k predčasným voľbám a zmene vlády,“ povedal Fico na stredajšej tlačovej konferencii a opäť vyzval Hlas-SD na vytvorenie predpokladov na predvolebnú spoluprácu. Je to podľa neho aj výsledkom rokovaní okresných a krajských štruktúr Smeru-SD. Zdôraznil, že hovorí o spolupráci strán či vytváraní koalícií, nie o integrovaní strán.

Smer-SD opäť vyzval Hlas-SD a SNS k predvolebnej spolupráci
Foto: Archív NN

Fico si myslí, že súčasná koalícia by sa mohla pokúsiť vytvárať bloky aj napríklad s pravicovými opozičnými stranami, preto by sa mali spájať aj opozičné strany, ako Smer-SD a Hlas-SD. „Musíme predpokladať, že zúfalstvo dovedie predstaviteľov strán vládnej koalície, ale aj pravicovej mimoparlamentnej opozície, teda strán, ktoré sú ku koalícii blízko, k tomu, že budú vytvárať bloky alebo jeden blok,“ povedal. „Realita nás núti, aby sme aj v opozícii silné politické strany takto rozmýšľali,“ dodal.

Šéf Smeru-SD zopakoval ambíciu strany vyhrať parlamentné voľby, ak by sa to však nestalo, bude rešpektovať výsledky aj to, že vládu má zostavovať víťaz. Nemal by problém ani s tým, aby bol premiérom líder Hlasu-SD Peter Pellegrini.
      „Keď niekto vyhrá voľby regulárnym demokratickým spôsobom, povinnosťou jeho súputníka je rešpektovať výsledky volieb a to, že víťaz má byť poverený zostavením vlády. Tak bude (Pellegrini) predsedom vlády, ja nemám s tým žiadny problém,“ reagoval s tým, že v súčasnosti je potrebné ponúknuť voličom alternatívu.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články