19.1 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

SMER – SD odmieta použitie hrubej vojenskej sily a ruský útok na Ukrajinu považuje za porušenie medzinárodného práva

V závere minulého týždňa sa vo francúzskom Versailles konal summit lídrov Európskej únie, na ktorom sa zúčastnila prezidentka Z. Čaputová a premiér E. Heger. Tí sa tam, ako inak, ukázali ako verní služobníci americkej administratívy. „Hlavy štátov a premiéri krajín Európskej únie, ktorí sa stretli vo Versailles vo štvrtok a piatok sa jednoznačne dohodli na tom, že nie je možné prijať Ukrajinu do Európskej únie okamžite, lebo na to nie je pripravená a po ďalšie sa dohodli na tom, že by bolo ekonomickou samovraždou zastaviť dodávky ruského plynu a ropy na územie Európy. Všetci to pochopili, okrem dvoch. Okrem pani Čaputovej a pána Hegera, ktorí to opakujú dookola. Na čele členských štátov stoja skutoční politici, ktorí sledujú záujmy svojich krajín a každý si uvedomuje, že keby došlo k zastaveniu dodávok plynu a ropy, to by potom v praxi znamenalo aj ekonomickú katastrofu pre mnohé krajiny, o Slovensku nehovoriac, ktoré je prakticky najzávislejšie, pokiaľ ide o dodávky zemného plynu z Ruskej federácie,“ uviedol R. Fico.

Ďalej prízvukoval, že asi nebude náhoda, že v západných médiách sa vždy urobí mediálna príprava na to, čo sa bude diať v najbližšom období na území Európy. Pred tromi dňami napríklad denník The Washington Post konštatuje, že vo východoeurópskych krajinách, ktoré sú členskými štátmi EÚ a NATO je potrebné hľadať krajiny, ktoré by boli schopné doručiť na Ukrajinu sofistikované zbraňové systémy. V tomto článku sa píše, že Bidenova administratíva pracuje so svojimi partnermi v Európe, aby dostala podstatne sofistikovanejšie systémy protivzdušnej obrany na územie Ukrajiny. Navyše tento týždeň je naplánovaná návšteva amerického ministra obrany na Slovensku. A keďže The Washington Post naznačuje, že Slovensko je držiteľom špeciálneho systému protivzdušnej obrany S-300, ktorý je určený na ochranu vzdušného priestoru pred nepriateľskými bojovými lietadlami, je schopný zostreľovať rakety, ktorý vedia používať Ukrajinci a dokonca je schopný sledovať až šesť cieľov. Tento systém patrí Slovensku, je v našom vlastníctve. Logická je teda obava, že tento systém odovzdáme ukrajinským ozbrojeným silám a stratíme tým kontrolu nad vzdušným priestorom, navyše tým priamo vstúpime do vojnového konfliktu. „Posielanie zbraní na Ukrajinu je ďalšie rozoštvávanie a zabíjanie ľudí. My musíme trvať na mierových rokovaniach, vieme, že tie rokovania prebiehajú. Oni prebiehajú neformálne aj formálne, podporujme ich. Predsa my nedokážeme dosiahnuť mier tým, že tam budeme valiť ďalšie a ďalšie zbrane,“ povedal predseda strany SMER – SD.

R. Fico opäť potvrdil, že na Slovensku máme amatérsku vládu, ktorá plní pokyny cudzích veľmocí. Preto vyzval vládnych predstaviteľov, aby ani len neuvažovali, že odovzdajú S-300 do rúk ukrajinských vojakov, lebo by to znamenalo úplnú likvidáciu jediného funkčného systému na ochranu vzdušného priestoru a po druhé, že Slovensko by aktívne vstúpilo do vojnového konfliktu na Ukrajine, s ktorým nič nemáme. Nás má zaujímať jedine to, ako pomôcť utečencom z vojnovej krajiny.

Zdroj:TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články