-7.9 C
Nitra
pondelok, 6 februára, 2023

Slovenský pozemkový fond čaká zemetrasenie! Chystá sa tam poslanecký prieskum

Podpredseda strany SMER – SD a poslanec NR SR Richard Takáč sa rozhodol zvolať mimoriadny Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie s cieľom vytvorenia a realizácie poslaneckého prieskumu v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF).

Všetkých osem poslancov, vrátane koaličných, tento prieskum odsúhlasilo. Boli totiž zistené závažné porušenia zo strany hlavne vedenia SPF.

„Poslanecký prieskum sa bude konať od začiatku ďalšej schôdze. Na Slovenskom pozemkovom fonde pod vedením pána J. Marosza je totálny chaos, neodbornosť a neschopnosť. Sú tam nastavené všetky vnútorné procesy skutočne zle a neprofesionálne, pričom majú nedostatočný počet zamestnancov, personálnych kapacít hlavne z dôvodu toho, že pri nešťastnej zmene organizačného poriadku v tejto inštitúcii poprepúšťali a poodchádzalo množstvo kvalifikovaných a odborných zamestnancov,“ uviedol R. Takáč.

Terajšie vedenie deklarovalo to, že bude viac aktívne pristupovať k riešeniu právnych aktov, no opak je pravdou.

Slovenský pozemkový fond čaká zemetrasenie! Chystá sa tam poslanecký prieskum
Táto vládna koalícia si dala do programového vyhlásenia vlády, že za tieto štyri roky ukončia všetky reštitučné nároky, ktorých je asi 6000, no zatiaľ sa im reálne podarilo vybaviť asi 500.

Podľa slov podpredsedu strany SMER – SD R. Takáča chýba ma SPF odbornosť, skúsenosť a prax riadiacich pracovníkov. Navyše táto vládna koalícia si dala do programového vyhlásenia vlády, že za tieto štyri roky ukončia všetky reštitučné nároky, ktorých je asi 6000, no zatiaľ sa im reálne podarilo vybaviť asi 500.

Na SPF dochádza k chaotickému zadávaniu príkazov, k častým zmenám rozhodnutí, vládne neistota v očakávaniach vedenia pri takýchto zmenách, nedôvodné obviňovanie vedenia zamestnancov za stav, ktorý sa tam nachádza, nedodržiava sa platná kolektívna zmluva. Sú tam zásadné podozrenia o tom, že sú nadhodnotene odmeňované osoby na základe dohôd mimo pracovného pomeru v porovnaní s ostatnými zamestnancami, neadekvátne benefity pre dohodárov, nezvyčajné praktiky pri obsadzovaní týchto pozícií v neexistujúcej organizačnej štruktúre.

„Mne to pripadá, ako keby si generálny riaditeľ vytvoril z toho vlastnú eseročku, kde si naprieč celým Slovenskom zamestnal rôznych dohodárov s nadhodnoteným odmeňovaním, o ktorých veľakrát ani v regiónoch nevedia, ani nevedia, čo títo ľudia vykonávajú,“ myslí si R. Takáč.

Ďalšie zarážajúce informácie sú tie, že zrejme rada SPF schválila posunutie kompetencií, ktoré odovzdali štatutárom, čiže generálnemu riaditeľovi a námestníčke SPF. A to hlavne v odporúčaní, aby štatutár mohol podpisovať právne akty a jednostranné ukončenie nájomných zmlúv bez predchádzajúceho prerokovania v Rade fondu.

„Toto posunutie kompetencie na generálneho riaditeľa a námestníčku je úplné popretie celej inštitúcie Slovenského pozemkového fondu, kde je založená Rada Slovenského pozemkového fondu, ktorá je trinásťčlenná, časť nominuje vláda, časť nominuje parlament, je tam zastúpenie aj opozície, aby dohliadali na legitimitu a hlavne právo v rámci dodržiavania zákonov a ustanovení pri schvaľovaní týchto právnych aktov. A teraz Rada fondu posúva túto kompetenciu čisto iba na generálneho riaditeľa a námestníčku,“ uzatvára R. Takáč.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články