18.1 C
Nitra
utorok, 6 júna, 2023

Slovensko je pripravené utečencom z Ukrajiny poskytnúť pomoc

Mesto Snina je pripravené poskytnúť pomoc utečencom z Ukrajiny. Zabezpečené má pre nich telocvične základných škôl a aj ich jedálne. Pre TASR to v piatok povedal zástupca primátorky Marián Kníž. Pomoc utečencom poskytne tiež telocvičňa v obci Ubľa na ukrajinskej hranici.
      

Ako dodal viceprimátor, po vypuknutí vojny na Ukrajine zasadol v Snine krízový štáb mesta. Témou bolo, aká je kapacita ubytovacích priestorov pre migrantov. Podľa Kníža tiež samospráva požiadala o pomoc aj humanitárne organizácie. Pripomenul tiež, že v rámci mesta Snina je k dispozícii približne 2000 miest pre Ukrajincov.
      „Pripravená je tiež pre nich telocvičňa v obci Ubľa, ktorá je na ukrajinskej hranici,“ podotkol. Doplnil, že do nej potrebujú ležadlá, deky a aj ďalší materiál. Pomôcť môže aj verejnosť, buď ich môže do obce zaniesť, alebo sa ozvať mestu a spoločne zorganizovať ich dodanie. „Pre deti sme tam poslali aj lehátka z mestských materských škôl,“ zhrnul zástupca primátorky.
      Poznamenal tiež, že ruch a zvýšený pohyb Ukrajincov v Snine v súčasnosti nie je. Jedna rodina je podľa neho v starostlivosti humanitárnej organizácie, je to matka s jedným dieťaťom.

Východný dištrikt ECAV má pre ľudí z Ukrajiny k dispozícii 400 lôžok

Východný dištrikt Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku má k dispozícii pre ľudí z Ukrajiny 400 lôžok. Humanitárna pomoc bude ešte presnejšie definovaná zo strany ekumenickej pastoračnej služby, ministerstiev obrany a vnútra SR. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka ECAV Jana Nunvářová.
      Na výzvu zareagovali viaceré cirkevné zbory, diakonické a misijné organizácie, ktoré majú ubytovacie možnosti (zborové domy, ubytovne, misijné centrá), ale aj ostatné cirkevné zbory, ktoré majú zborové miestnosti. Biskup Východného dištriktu ECAV Peter Mihoč prosí veriacich, aby v rámci nedeľných bohoslužieb do modlitieb zahrnuli rodiny obetí ukrajinských vojakov alebo civilistov, teda  všetkých, ktorí sa ocitli v strachu a neistote, bez pomoci a v zúfalstve.
       Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok v skorých ranných hodinách oznámil, že rozhodol o uskutočnení špeciálnej vojenskej operácie vo východnej časti Ukrajiny. Ruské jednotky zaútočili na viacerých miestach na ukrajinskom území.

Košický kraj má pre utečencov núdzové zariadenia, a to aj blízko hraníc s Ukrajinou

Košický samosprávny kraj (KSK) má pre potreby ubytovania vojnových utečencov z Ukrajiny okamžite k dispozícii šesť zariadení s navýšenou kapacitou 404 miest. Ide o turistické ubytovne v Rožňave, Viničkách, Rozhanovciach, Sobranciach a Spišskej Novej Vsi. Kraj má k dispozícii aj Školu v prírode v Kysaku, ktorá slúžila ako karanténne zariadenie počas prvej vlny pandémie, informovala v piatok hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.  
      „V prípade vyššej potreby vieme vyčleniť pre účely ubytovania vojnových utečencov ďalších päť zariadení s kapacitou 397. Ide o objekty bývalých školských internátov v Rožňave, Veľkých Kapušanoch, Strážskom a v Michalovciach, v ktorých aktuálne nie sú ubytovaní študenti, okrem toho máme k dispozícii aj bývalú Školu v prírode v Inovci, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti hraníc s Ukrajinou,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka. „Podľa našich informácií z jednotlivých hraničných priechodov zatiaľ ľudia prichádzajúci z Ukrajiny nehľadajú ubytovanie, Slovenskom buď iba prechádzajú, alebo im strechu nad hlavou vedia poskytnúť ich blízki, avšak situácia sa môže v priebehu niekoľkých hodín zmeniť.“
      Kraj tiež vytypoval pozemky, na ktorých môžu vzniknúť stanové mestečká. Ide primárne o miesta v blízkosti hraníc s Ukrajinou, teda o lokality nachádzajúce sa neďaleko hraničných priechodov Vyšné Nemecké, Veľké Slemence a Čierna nad Tisou. To, do akej miery bude kraj participovať na zabezpečení zdravotnej starostlivosti, bude závisieť od pokynov štátnych orgánov.
      Pripravení pomôcť sú aj zmluvní autobusoví dopravcovia KSK. Spoločnosti ARRIVA Michalovce a eurobus vedia vyčleniť vozidlá prímestskej autobusovej dopravy na zabezpečenie prevozu vojnových utečencov z hraničných priechodov, prípadne posilniť autobusové linky v prihraničnej oblasti.
      Kraj chce vyčleniť aj osobitné finančné prostriedky na humanitárnu pomoc pre vojnových utečencov. O návrhu uznesenia budú v pondelok (28. 2.) rokovať krajskí poslanci, informovala Terezková. Kraj v prípade potreby plánuje mobilizovať aj dobrovoľníkov z Dobrovoľníckeho centra Košického kraja.

Pomáhať budú aj nemocnice

Nemocnice spišského klastra sú ľuďom prichádzajúcim z Ukrajiny pripravené poskytnúť lekársku zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu. Spolu s mestami Levoča, Kežmarok a Krompachy sú tiež pripravené pomôcť ukrajinským zdravotníkom a ich rodinným príslušníkom. TASR o tom informovala Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK.
      V nemocniciach spišského klastra, ku ktorým patria nemocnica v Levoči, Kežmarku a Krompachoch, evidujú spolu 21 ukrajinských zamestnancov. „Po konzultácii s primátormi Levoče, Kežmarku a Krompách sme pripravení konkrétne pomôcť rodinným príslušníkom našich zamestnancov a pokiaľ by mali záujem zdravotníci z Ukrajiny, sme pripravení sa o nich postarať, zamestnať ich, ubytovať, poskytnúť im stravu, to čo bude potrebné urobiť,“ uviedol riaditeľ nemocníc spišského klastra František Lešundák.
      Pavliková spresnila, že ubytovanie pre zdravotníkov, ktorí by prišli z Ukrajiny, by bolo zabezpečené v Krompachoch v ubytovni, podobne je to v Kežmarku a v Levoči je momentálne prázdna poliklinika, prípadne je možné využiť aj športovú halu.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články