7.6 C
Nitra
pondelok, 5 decembra, 2022

Slovenského vína bude tento rok menej

Slovenského vína bude tento rok menej. Uviedol to Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS).  Tento ročník však podľa zväzu slovenskí vinári avizujú ako výnimočný.  
      „Úroda bola mimoriadne vysokej kvality, ale dosahovala oveľa nižšie výnosy, pod ktoré sa podpísalo v niektorých lokalitách práve sucho. Pokles objemu produkcie vína na Slovensku v porovnaní s minulým rokom sa očakáva na úrovni 10 %,“ spresnil zväz.  

Tohtoročný nedostatok zrážok síce zredukoval výnosy, ale ako keby skoncentroval kvalitu. Teplejšie obdobie počas leta prispelo  k adekvátnemu vyzrievaniu hrozna, chladné noci zasa pomohli udržať kyseliny a dlhá príjemná jeseň, ktorá umožnila vyzrieť hroznu do úplnej zrelosti, pomohli k výbornému zberu bielych aj modrých odrôd. Tlak múčnatky znalí vinohradníci podľa ZVVS ustáli, a tak v jeseni sa zberalo zdravé, dokonale vyzreté hrozno najvyššej kvality.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články