0.7 C
Nitra
utorok, 7 decembra, 2021

Slovenské národné múzeum -Múzeum Bojnice pripravilo večerné prehliadky so svetlonosmi

Večerné prehliadky nádvorí a priľahlých priestorov interiérov Bojnického zámku pripravilo pre návštevníkov Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum Bojnice. Uskutočnia sa 30. a 31. októbra, informovala TASR kultúrno-propagačná manažérka múzea Petra Gordíková.
       „Chýbať nebudú ani pre toto obdobie typické tekvice. Vyrezávané strašidelne pôsobiace tekvice poznali už naši predkovia. Nazývali ich svetlonosmi a vyrezávali ich vždy v jesennom období,“ načrtla Gordíková.
      Predkovia tak podľa nej nadväzovali na mytologickú predstavu Keltov, ktorí verili, že v posledný októbrový deň sa duše mŕtvych vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. „Ochranou pred takýmito dušami malo byť svetlo – napríklad aj v podobe uhlíkov svietiacich vo vyrezávanej tekvici, ktorá pripomína strašidelnú tvár,“ doplnila.

Slovenské národné múzeum -Múzeum Bojnice pripravilo večerné prehliadky so svetlonosmi


      Prehliadky nádvorí a priľahlých priestorov interiérov budú môcť návštevníci absolvovať od 19.00 h. „Prehliadky budú individuálne, bez skupiny a lektorského výkladu. Návštevníci sa budú môcť voľne pohybovať po vytýčenej prehliadkovej trase podľa vlastného záujmu. Posledný vstup je plánovaný na 21.00 h,“ ozrejmila Gordíková.
       Súčasťou prehliadkovej trasy budú okrem jednotlivých nádvorí aj priestory francúzskeho parku, lodžie Huňadyho sály či Stĺpovej siene. Chýbať nebude ani multimediálna prezentácia, ktorá približuje zámok v minulosti a dnes. „V rámci prehliadky môžu návštevníci zostúpiť aj do rodinnej hrobky a vzdať úctu poslednému šľachtickému majiteľovi zámku, ktorému vďačíme sa jedinečnú romantickú architektonickú podobu Bojnického zámku,“ dodala Gordíková.

Zdroj: TASR

Foto: terasybojnice.sk

Prečítajte si tiež

Najnovšie články