-7.9 C
Nitra
streda, 8 februára, 2023

Slovenská marsonautka Michaela MUSILOVÁ: Púšťa sa do nového projektu, chce skúmať EXTRÉMOFILY

Slovenská marsonautka Michaela ide hľadať extrémne formy života na najvyšších vrcholoch kontinentov, aby ľudstvo lepšie poznalo prípadný život na Marse.

Slovenská marsonautka Michaela MUSILOVÁ: Púšťa sa do nového projektu, chce skúmať EXTRÉMOFILY
Michaela MusilováDr. Michaela Musilová – slovenská vedkyňa, marsonautka a astrobiologička predstavila slovenskej verejnosti svoje ďalšie plány. Tlačovú konferenciu mala v Bratislave na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity, kde je hosťujúcou profesorkou a kde prednáša o astrobiológií a vesmírnom výskume, v rámci študijného programu Kozmické inžinierstvo.

Od septembra tohto roku sa ide doktorka Musilová pustiť do nového projektu „Koruna Zeme“. „Ide o sériu siedmych výstupov na najvyššie vrcholy jednotlivých kontinentov, ktoré mám v pláne absolvovať počas najbližších cca štyroch rokov. Začíname na Kilimandžáre – čo je najvyšší vrchol Afriky, kde vyrážame už 31. augusta tohto roku“ doplnila vedkyňa. V rámci prípravy na expedície absolvovala aj viacero túr po horách v Ekvádore, Peru a v Slovinsku.

Slovenská marsonautka Michaela MUSILOVÁ: Púšťa sa do nového projektu, chce skúmať EXTRÉMOFILYCieľom jej najnovšieho projektu je skúmať extrémofily – teda mikroorganizmy, ktoré žijú v extrémnych podmienkach, ako napríklad na vrcholoch týchto hôr. Predpokladá, že tieto mikroorganizmy sú tak odolné, že by sa mohli porovnávať s tými, ktoré by sa teoreticky mohli nachádzať aj na Marse. Je to pokračovanie jej výskumu v oblasti astrobiológie, na ktorom už dlhoročne pracuje s NASA.

Počas expedícií bude doktorka Musilová a jej tím testovať aj rôzne technológie a produkty spojené s jej astrobiologickým výskumom. Veľmi dôležitá časť projektu je zameraná na vzdelávacie a popularizačné aktivity. O výskume, ktorý budú realizovať, chcú informovať verejnosť a zapojiť do neho aj mladých ľudí. Do expedícií budú napríklad zaraďované študentské vedecko-technické projekty, ktoré budú navrhovať deti z rôznych končín sveta.

Slovenská marsonautka Michaela MUSILOVÁ: Púšťa sa do nového projektu, chce skúmať EXTRÉMOFILY


Projekt je celosvetovým unikátom – na týchto vrcholoch sa obdobné výskumné a vzdelávacie aktivity ešte nikdy nevykonávali. Okrem extrémofilov však ide doktorka Michaela Musilová so svojím tímom skúmať aj zamorenie vrcholov mikroplastami a iným znečistením. „Mojím zámerom je vykonať všetky expedície čo najekologickejšie a čo najhumánnejšie. Chcem poukázať na to aká je krehká naša planéta a ako sa môžeme lepšie o ňu starať. Planétu máme len jednu a ak každý jeden z nás neprispeje svojím dielom k jej záchrane – ani „odsťahovanie sa na Mars“ 🙂 nám nepomôže.“

Ak sa všetko podarí podľa aktuálnych plánov, všetky výstupy by mala ukončiť expedícia na Mount Everest o necelé štyri roky.

Slovenská marsonautka Michaela MUSILOVÁ: Púšťa sa do nového projektu, chce skúmať EXTRÉMOFILYVedkyňa pokračuje v spolupráci s NASA a vo svojich plánoch jedného dňa byť v posádke, ktorá poletí na Mars. Doktorka Michaela Musilová posledné štyri roky pôsobila ako riaditeľka výskumnej stanice simulovaných misií na Mars a Mesiac na Havaji – HI-SEAS.

Velila viac ako 30tim simulovaným misiám a celkovo ich realizovala viac ako 40. Dlhodobo spolupracuje so špičkovými svetovými vedcami a univerzitami a vyšla aj kniha o jej živote „Žena z Marsu.“

(mm)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články