10.9 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Slovák, ktorý si podal ruku s Lady Di

Píše Eka Balašková, predsedníčka ZO Únie nevidiacich a slabozrakých v Komárne

Branislav Mamojka by bol obyčajný sedemdesiatnik, bývalý vedecký pracovník a už niekoľko desaťročí predseda Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Lady Dianu asi nikomu predstavovať netreba. Za všetky informácie len toľko, že v týchto dňoch by sa dožila okrúhleho životného jubilea, 60 rokov.

V Británii pri tejto príležitosti odhalili sochu kráľovnej ľudských sŕdc v záhradách Kensigtonského paláca.

V tomto roku oslavuje okrúhle. 30. výročie vzniku aj Oddelenie nevidiacich a slabozrakých pri Mestskej knižnici v Bratislave. Ako tieto tri informácie (Dr. Mamojka, Lady Di a ONS) spojíme do jednej?

Tak, že práve ONS bolo poctené tým, že ho otvárala princezná z Walesu a Dr. Mamojka na tejto ceremónii zastupoval tých, ktorým (dnes už to môžem smelo povedať) celé roky toto oddelenie slúži. Túto udalosť pripomína zakladacia listina a tiež dar – televízna čítacia lupa, ktorú princezná Diana knižnici darovala. Tá je, pravda už historickým kúskom, no vzácnym svedkom doby, ktorý ONS „opatruje“.

Slovák, ktorý si podal ruku s Lady Di
Lady Di a Branislav Mamojka (zdroj: Únia nevidiach a slabozrakých Slovenska)
Ako si na toto stretnutie spomína Branislav Mamojka?

Prvé inštrukcie dostal v zmysle protokolu – oslovovať ju ako „Jej výsosť“ a podobne. Skrátka veci, ktoré sú nám, bežným ľuďom, na míle vzdialené. Na pána Mamojku však zapôsobila veľmi ľudsky: „Dá sa povedať, že som s princeznou strávil celý čas jej návštevy knižnice. Na uvítanie som jej odovzdal kyticu kvetov. Bola veľmi spontánna, chytila ma za ruku a viedla priestormi knižnice.“ Po celý čas sa živo zaujímala ako o knižnicu, tak všeobecne o život nevidiacich a slabozrakých ľudí na Slovensku. „Dokonca,“ spomína Branislav Mamojka ďalej, „sa pristavila pri niektorých čitateľoch, zaujímali ju informácie, ako žijú oni osobne, odkedy majú zrakové postihnutie. Na tú dobu to u nás bolo dosť nezvyčajné.“

Princezná Diana bola spontánna, navyše sa dobre orientovala v problematike zrakového postihnutia – mala informácie o zvukových knihách či Braillovom písme. „Pritom bola milá a priateľská.“ Uzatvára svoje spomienky spred tridsiatich rokov Branislav Mamojka.

Oddelenie nevidiacich a slabozrakých pri Mestskej knižnici v Bratislave čitateľom poskytuje nielen tradičné knižničné služby, organizuje aj premietania komentovaných filmov pre nevidiacich a tiež besedy s tvorcami, či protagonistami konkrétneho filmu. Odkaz Lady Diany je medzi múrmi tejto kultúrnej ustanovizne nielen stále živý, ale zveľaďovaný.

e.balaskova@gmail.com

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články