23.1 C
Nitra
štvrtok, 1 júna, 2023

Slováci sa mohli prvýkrát mohli prihlásiť k druhej národnosti. Až 29 percent uviedlo národnosť, ktorá prekvapila

Obyvateľstvo Slovenska sa mohlo v prvýkrát v histórii prihlásiť k druhej národnosti. Najviac obyvateľov pritom uviedlo ako svoju druhú národnosť rómsku národnosť. Bolo ich 88 985, čo predstavuje viac než 29 percent obyvateľov, ktorí sa prihlásili k druhej národnosti. Celkovo v sčítaní uviedlo aj druhú národnosť viac ako 306-tisíc ľudí. Vyplýva to z výsledkov sčítania obyvateľov, domov a bytov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR na stránke scitanie.sk.

Jaroslav Bihary: U Rómov na Vianoce nemôže chýbať tradičný frištuk a takart. Nezabúdajú ani na osobné vinšovačky

Vyše 55-tisíc obyvateľov uvidelo ako svoju druhú národnosť slovenskú, čo je viac ako 18 percent všetkých obyvateľov, ktorí uviedli druhú národnosť. Necelých 40-tisíc obyvateľov a obyvateliek sa ako k druhej národnosti prihlásilo k rusínskej národnosti a viac než 34-tisíc uviedlo, že ich druhá národnosť je maďarská. Ako svoju druhú národnosť 16 715 obyvateľov a obyvateliek uviedlo českú národnosť. Nemecká národnosť je podľa výsledkov sčítania druhou národnosťou pre 5 255 obyvateľov a obyvateliek Slovenska. K ruskej národnosti sa ako k svojej druhej národnosti prihlásilo 4 871 ľudí, teda 1,59 percenta obyvateľstva, ktoré uviedlo druhú národnosť. Poľská národnosť je druhou národnosťou pre 1 511 obyvateľov a obyvateliek, o čosi viac ich ako druhú národnosť uvádzalo ukrajinskú, a to 1 586.

Židovskú národnosť za svoju druhú národnosť označilo v cenze viac ako 1 200 obyvateľov a obyvateliek. Viac než 1 000 obyvateľov tiež uvádzalo ako svoju druhú národnosť anglickú, chorvátsku či taliansku národnosť. Pre 951 obyvateľov a obyvateliek je ich druhou národnosťou moravská. Obyvateľstvo tiež v sčítaní uvádzalo ako svoju druhú národnosť vietnamskú, bulharskú, srbskú, rumunskú, albánsku, rakúsku, ale aj grécku, sliezsku, čínsku, kórejskú, francúzsku a tureckú národnosť, a tiež iránsku, írsku či kanadskú národnosť. Inú druhú národnosť uvádzalo v sčítaní viac ako 11-tisíc obyvateľov a obyvateliek. Druhá národnosť nebola zistená u 35 588 obyvateľov, ktorí sa k nej v cenze prihlásili.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články