-2.9 C
Nitra
utorok, 7 februára, 2023

Skončia šokujúce policajné zásahy, pri ktorých sú deti? Hatráková predložila novelu Trestného poriadku

Podľa Kataríny Hatrákovej a Petry Hajšelovej má novela Trestného poriadku má chrániť deti pred šokom a stresom pri zásahoch polície.

Ochrániť záujem dieťaťa a eliminovať osobitne jeho psychickú ujmu pri policajných zákrokoch je cieľom novely Trestného poriadku, ktorú parlamentu predložili na rokovanie Katarína Hatráková (nezaradená) a Petra Hajšelová (Sme rodina).

Poslankyne vytipovali tri najviac invazívne policajné zákroky, pri ktorých deti v praxi utrpeli šok a zbytočný stres. Išlo o situácie, keď sa zasahovalo voči ich blízkym osobám napr. zatknutie, zadržanie a vykonávanie domovej prehliadky, a to neraz v noci či skorých ranných hodinách.

Skončia šokujúce policajné zásahy, pri ktorých sú deti? Hatráková predložila novelu Trestného poriadku
Katarína Hatráková

„Je potrebné zdôrazniť, že cieľom návrhu zákona nie je legislatívne sťažiť alebo zmariť výkon oprávnení podľa Trestného poriadku, ale dať kritérium balansovania postupu a to postupu na dosiahnutie cieľa trestného konania na jednej strane a rešpektovania základnej zásady záujmu dieťaťa na strane druhej,“ vysvetlila Katarína Hatráková.

Vláda sa rozhodla OKRADNÚŤ mestá a obce, chráni finančné záujmy bánk, povedal Fico

Novela zákona prináša zásadu pre policajta alebo orgán vykonávajúci prehliadku, aby pri plánovaní alebo spôsobe výkonu svojich oprávnení bral ohľad na bezpečie dieťaťa. Prax totiž ukázala, že interné normy či Etický kódex Policajného zboru nie sú dostatočnou zárukou na dosiahnutie cieľa návrhu zákona.

Vráti sa za mreže? Majiteľ modelingovej agentúry obžalovaný zo sexuálneho násilia je na SLOBODE

Návrh zákona čiastočne napĺňa jednotlivé tézy Programového vyhlásenia vlády SR na obdobie rokov 2021 – 2024 v oblasti práv detí a prispieva k naplneniu zásady rešpektovania záujmu dieťaťa, ktorý je kľúčovou zásadou Dohovoru OSN o právach dieťaťa.

Plánovaná účinnosť je 1. november 2022.

Aktivity K. Hatrákovej v oblasti legislatívy práv detí:

Spomínaná novela je jedna z viacerých noviel, ktoré Katarína Hatráková od začiatku svojho mandátu predložila a ktoré boli prijaté širokou podporou parlamentu.

  • Pripravila a presadila novelu zákona o zdravotnom poistení, kde reagovala na tragický prípad osemmesačnej Lucky, ktorej telo vykopala polícia v máji 2020 na dvore rodinného domu v Nových Zámkoch.
  • Pripravila novelu zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele. Tá má za cieľ dosiahnuť to, aby rozchody a rozvody čo najmenej zasiahli tých, ktorí sú najzraniteľnejší, a to deti.
  • V oblasti ochrany práv zraniteľných priniesla zmenu aj v novele zákona o sociálnych službách. V oblasti práv pacientov vrátane tých detských pripravila novelu zákona o zdravotnej starostlivosti.
  • V oblasti ochrany obetí domáceho násilia pripravila k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení zákon o obetiach trestných činov pozmeňujúci návrh, ktorým došlo k zväčšeniu vzdialenosti povinnosti vykázanej osoby nepribližovať sa k ohrozenej osobe počas vykázania zo spoločného obydlia z 10 metrov na 50 metrov.

Návrh zákona s dôvodovou správou je dostupný na: https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=8728

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články