15.1 C
Nitra
nedeľa, 24 septembra, 2023

ŠKOLSTVO: Po dvadsiatich rokoch sa zvýši prevádzkový normatív na školy

Po dvadsiatich rokoch sa zvýši prevádzkový normatív na školy, uviedol na tlačovej besede poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký.

O 50 miliónov eur vzrastie už v roku 2023. Prevádzkový normatív na rok 2023 predstavoval 216 miliónov eur. Pri zvýšení o 50 miliónov ide teda o 23-percentný nárast. Horecký dodal, že ako bývalý riaditeľ škôl si uvedomuje potrebnosť tejto zmeny. V súčasnosti je podľa neho zmena obzvlášť potrebná, vzhľadom na to, že školám za uplynulé roky vzrástli náklady i povinnosti, ktoré musia plniť, ale aj preto, že skokovo vzrástli ceny za energie. Horecký pripustil, že ani takýto skokový nárast prevádzkového normatívu nebude dostačujúci na pokrytie cien energií. Z toho dôvodu má v úmysle pokračovať v avizovanom zbere údajov na doručenie finančnej pomoci školám s cenami energií.

Viac ako polovica Slovákov si myslí, že investovanie je len pre bohatých

Pre školy, ktoré sú v prenesenom výkone, plánujú urobiť dozbieranie údajov za rok 2022. Každá škola v prenesenom výkone by od ministerstva mala dostať tabuľku, v ktorej budú údaje potrebné pre zber dát. Ďalšie náležitosti by aj na základe dát, ktorými rezort disponuje, mal distribuovať ministerstvu hospodárstva i financií. Na vyhodnotenie zberu dát podľa Horeckého budú potrebovať jeden či dva dni. Po doručení prostriedkov z príslušných rezortov ich budú posielať školám. Na základe toho by mali dofinancovať školy, ktoré v tomto čase, teda v januári, februári, prípadne v marci, dostávajú vyúčtovacie faktúry za predošlý rok. Horecký avizoval, že toto by sa malo udiať v najbližších dňoch, pričom školám by obratom mala byť doručená daná suma. Následne by mal byť spustený zber údajov za január 2023, a to opäť pre školy v prenesenom výkone. Daný zber by sa mal zameriavať na to, aby dokázali v plnej miere doručiť týmto školám pomoc zo štátneho rozpočtu.

Komunikácia vlády s podnikateľmi bola podľa prieskumu vlani najhoršia od roku 2010

Vzhľadom na to, že ide o prostriedky z viacerých zdrojov, rezortov financií a hospodárstva, Horecký avizoval, že komunikáciu s oboma rezortmi bude zabezpečovať ministerstvo školstva. Finančná pomoc by mala byť školám doručená v jednej sume. Doplnil, že radi by túto službu urobili aj pre školy a školské zariadenia, ktoré sú pod originálnymi kompetenciami, no z viacerých dôvodov to nie je možné. Aj tieto školy by však mali dostať pomoc zo štátneho rozpočtu, a to prostredníctvom mechanizmu, ktorý je vytváraný na Ministerstve hospodárstva SR. Minister avizoval, že im plánujú poskytnúť metodickú pomoc i pomoc s prenosom informácií. Konkrétny termín uviesť nevedel, no predpokladá, že by to malo byť v najbližších dňoch.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články