7.6 C
Nitra
štvrtok, 30 marca, 2023

Šimečka (PS): Voľby v Maďarsku neboli slobodné. Keď zlikvidujete nezávislé médiá, nedá sa hovoriť o férovom súboji

Veľmi zlá správa pre Maďarsko, EÚ a špeciálne aj pre Slovensko. Viktor Orbán po štvrtýkrát v rade ovládol maďarské voľby, postuje dnes na facebooku k výsledkom volieb v Maďarsku europoslanec Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska.

ORBÁN: Dosiahli sme obrovské víťazstvo. Ešte aj z Mesiaca ho vidieť, ale z Bruselu určite

„Tri poznámky: Voľby neboli slobodné. A nemám na mysli priamo falšovanie hlasov. Keď však zlikvidujete nezávislé médiá, znásilníte volebný systém a použijete korupciu aj všetky inštitúcie štátu vo svoj stranícky prospech, nedá sa hovoriť o férovom demokratickom súboji. Orbán získal zhruba 53% hlasov, čo mu dáva skoro 67% poslaneckých mandátov a voľnú ruku, aby svoju moc ešte viac zabetónoval.

Orbán je trójsky kôň Putina v EÚ. Ešte aj vo víťaznom prejave si kopol do ukrajinského prezidenta Zelenského, do Bruselu, do Sorosa, do médií. Nedal nám žiaden dôvod veriť, že jeho hon proti ľudským právam a európskej spolupráci nebude pokračovať. Naša európska reakcia musí byť jasná – nič z toho sa nesmie diať za pomoci európskych financií. Nemeckí či slovenskí daňoví poplatníci nesmú platiť Orbánovu demontáž demokracie v Maďarsku a v Únii.

Orbána treba izolovať aj regionálne – V4 by mala pokračovať bez neho. Samozrejme, že sa s jeho režimom treba ďalej rozprávať, a dobré vzťahy so samotnými Maďarmi a Maďarkami musia byť pre Slovensko naďalej jednou z priorít. Pre akékoľvek ambície Slovenska v EÚ je však samotná spolupráca s týmto neliberálnym vodcom čistou záťažou. Už sa to vlastne aj deje – ostatné rokovanie ministrov obrany V4 muselo byť zrušené, pretože všetci traja partneri odmietli do Maďarska prísť. Ak chceme pre Slovensko v EÚ niečo dosiahnuť, cesta vedie cez Prahu, Viedeň, Berlín či Paríž – nie cez Budapešť, ktorú gniavi Orbánova iliberálna čižma.“

Zdroj:fb, foto:FbVO

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články