0.4 C
Nitra
streda, 29 novembra, 2023

Schválili postup pre diagnostiku osôb s transsexualizmom. Minister Lengvarský o tom chce ešte rokovať

Komisia v piatok (3. 2.) schválila štandardný postup pre diagnostiku a komplexný manažment zdravotnej starostlivosti o dospelú osobu s transsexualizmom (F64.0).

Dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) však chce pred podpísaním dokumentu s členmi komisie ešte raz rokovať. Dôvodom má byť tesný výsledok v hlasovaní. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Petra Lániková.

„Keďže členmi komisie sú odborníci, ktorí zastupujú lekárov a zdravotníckych pracovníkov, ktorí budú na základe tohto štandardného postupu fungovať v praxi, je pre ministra aj ministerstvo zdravotníctva samotné dôležité, aby panovala v odbornej obci zhoda na znení predmetného postupu,“ priblížila hovorkyňa. Lengvarský si chce podľa jej slov na stretnutí ozrejmiť dôvody, pre ktoré jednotliví členovia hlasovali tak, ako hlasovali. Termín stretnutia zatiaľ známy nie je. „O ďalšom postupe budeme priebežne informovať,“ dodala Lániková.

Mimoparlamentné KDH je procesom schvaľovania znepokojené a vyzýva ministra, aby štandardný postup nepodpísal. Pripomína, že schválením sa obnoví platnosť odborného usmernenia, ktoré zjednoduší proces zmeny pohlavia. Podľa hnutia to bude mať celospoločenský dosah. „Nespochybňujeme, že ľudia s poruchami pohlavnej identity majú mať zabezpečenú kvalitnú zdravotnú starostlivosť a odborné, psychologické sprevádzanie. Zároveň je však nevyhnutné poskytnúť ochranu aj tým, ktorí sa oprávnene cítia ohrození. Ide najmä o ženy, ktoré budú stáť pred úplne novými chúlostivými situáciami, kde nebude už možné jasné odlíšenie pohlavia (napríklad ubytovanie, sociálne zariadenia, šatne na športoviskách a podobne),“ vysvetlilo KDH.

Ministerstvo zdravotníctva SR v júni 2022 pozastavilo platnosť odborného usmernenia, ktoré malo zjednodušiť proces zmeny pohlavia u transrodových ľudí. Napriek tomu, že niektoré združenia jeho prijatie vítali, mnohí poslanci ministra žiadali, aby ho stiahol. Jeho platnosť sa má obnoviť uverejnením štandardných postupov pri diagnóze transsexualizmu, ktoré doteraz chýbali.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x