-4.9 C
Nitra
pondelok, 6 februára, 2023

SaS: Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov, povoľovanie a výstavba nových zdrojov sa výrazne zjednoduší

Národná rada SR (NR SR) dnes schválila zákon o podpore obnoviteľných zdrojov, ktorý pripravovalo ministerstvo hospodárstva pod vedením Richarda Sulíka. Návrh patril medzi priority bývalého vedenia rezortu.

„Zamestnancom rezortu hospodárstva, obzvlášť sekcie energetiky pod vedením Jána Petroviča, patrí uznanie a poďakovanie, pretože pri príprave zákona absolvovali okrem jeho písania aj množstvo diskusií a workshopov s odbornou verejnosťou,“ vysvetlil poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Karol Galek s tým, že prácu bývalého vedenia pri príprave tohto zákona ocenil aj súčasný minister hospodárstva Karel Hirman.

SaS: Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov, povoľovanie a výstavba nových zdrojov sa výrazne zjednoduší
Rovnako bude v energetike možné vytvárať komunity, ktoré si energiu z obnoviteľných zdrojov budú môcť zdieľať.

Okrem zosúladenia s európskou legislatívou stojí za vyzdvihnutie uvedenie nového hráča do energetiky, ktorým je prosumer, a teda aktívny odberateľ, ktorý energiu nielen odoberá, ale sám si ju vie aj vyrobiť a dokonca tiež dodať iným spotrebiteľom. Rovnako bude v energetike možné vytvárať komunity, ktoré si energiu z obnoviteľných zdrojov budú môcť zdieľať. Povoľovanie a výstavba nových zdrojov sa výrazne zjednoduší a dokonca v prípade zariadení do 100 kilowattov, ktoré nebudú do siete nič dodávať, sa úplne odbúra. Zvyšovania podielu obnoviteľných zdrojov sa dočká aj teplárenstvo, pričom ich pripájanie do sústavy bude spojené s povinným výkupom prebytkov,“ priblížil Karol Galek.

Samotný zákon podľa Galeka pomôže okrem ďalšieho zvyšovania podielu obnoviteľných zdrojov a napĺňania záväzkov v oblasti zelenej energetiky aj znížiť závislosť Slovenska od dovozu energií z Ruska, ako aj z iných tretích krajín mimo Európskej únie.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články