16.1 C
Nitra
pondelok, 5 júna, 2023

SaS: Vláda riskuje oveľa viac, ako len reputačný debakel Slovenska

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) odsudzuje snahu vlády SR oklamať európskych partnerov.

„Slovensko je vinou koalície prvou krajinou Európskej únie, ktorá sa snažila pri plnení míľnikov podviesť Európsku komisiu a stáva sa pre európskych partnerov nedôveryhodnou krajinou. Pokus oklamať Brusel a nechať si na základe toho vyplatiť financie z Plánu obnovy a odolnosti považujeme za obrovské a úmyselné zlyhanie, ktoré bude mať za následok poškodenie reputácie našej krajiny.
 Výdavkové limity pritom nie sú niečo, čo by nám Brusel vnútil. Vláda sa sama zaviazala prijať výdavkové limity ako súčasť Plánu obnovy a odolnosti, ale aj vo svojom programovom vyhlásení,” uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Slovensko vďaka takémuto nezodpovednému konaniu čelí teraz nielen reputačnému debaklu, ale aj hrozbe pozastavenia čerpania financií z plánu obnovy. “Verejnosť od vlády očakáva, že bude plniť to, k čomu sa zaviazala a že vďaka Plánu obnovy bude na Slovensku rásť životná úroveň, postavia sa nové nemocnice či škôlky, pokročíme v zelených témach, informatizácii ale aj v sociálnom zabezpečení a mnohých ďalších oblastiach. Toto všetko je ale teraz ohrozené,” hovorí predseda Výboru NRSR pre financie a rozpočet Marián Viskupič. Podotýka, že zatiaľ, čo neplnením vlastného Programového vyhlásenia vlády pre koalíciu nevznikajú žiadne sankcie, pri pláne obnovy môže Slovensko prísť o veľa.

Ukazuje sa, že kritika štátneho rozpočtu na rok 2023 zo strany SaS bola oprávnená a tlak na zavedenie opatrení pre rozumné hospodárenie s verejnými financiami bola na mieste.

SaS: Vláda riskuje oveľa viac, ako len reputačný debakel Slovenska
Chceli sme ukázať, že štát sa dá riadiť aj bez nezmyselného míňania a populizmu. Marián Viskupič.

“Opakovane sme od strán OĽaNO a Sme rodina žiadali, aby bolo rozumné hospodárenie s verejnými financiami jednou z priorít našej vlády. Chceli sme ukázať, že štát sa dá riadiť aj bez nezmyselného míňania a populizmu. Chceli sme byť iní, ako predchádzajúca vláda. Bohužiaľ, zdá sa, že jedinou témou sú rôzne politiky na rozdávanie z verejných financií. To, že vláda síce schválila, ale nesfunkčnila výdavkové limity, je toho jasným dôkazom,” uzatvára Marián Viskupič.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články