16.1 C
Nitra
pondelok, 5 júna, 2023

SaS: Sloboda a demokracia sú stále krehké, nezabúdajme na to

Odkaz 17. novembra 1989, a teda Dňa boja za slobodu a demokraciu, je stále živý, a to najmä v kontexte aktuálneho diania na Slovensku, ako aj vo svete. Podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) nemôžeme zabúdať na časy, keď sme sa báli pod hrozbou perzekúcií prejaviť vlastný názor či žiť slobodný život. Preto musíme ako spoločnosť kontinuálne robiť všetko pre to, aby sa história nikdy viac nezopakovala.

SaS: Sloboda a demokracia sú stále krehké, nezabúdajme na to
Nežná revolúcia v Nitre, 1989, zdroj: Pavol Bakoš

„V boji za slobodu a demokraciu zohrali významnú úlohu študenti, ktorí 16. novembra pochodovali v Bratislave s cieľom pomenovať najvypuklejšie problémy. Chýbala im najmä pravda vo výučbe filozofie, histórie, možnosť hovoriť pravdu, ale aj školská reforma. Aj napriek tomu, že vedeli, že im za ich konanie hrozí postih, boj za slobodu a demokraciu bol pre nich najvyššou hodnotou,“ vysvetlil podpredseda SaS Branislav Gröhling. O deň neskôr sa k študentom z Bratislavy pridali aj pražskí vysokoškoláci, pripomenuli si Medzinárodný deň študentstva. „Vďačíme im za to, že žijeme v slobodnom a demokratickom svete, pretože ich odvaha naštartovala pád totality a priviedla nás na svetlú cestu demokracie. Tá je však extrémne krehká, preto si ju musíme strážiť a neustále myslieť na to, že cesta k nej nebola jednoduchá,“ doplnil B. Gröhling.

17. november: Aj v NITRE sme si sľúbili lásku. Prišiel Dubček, Havel aj Mečiar (FOTO)

„Časy, ktoré sme žili pred novembrom 1989, boli časmi strachu, neslobody, obmedzovania. Nemohli sme cestovať, nemohli sme slobodne prejavovať vlastný názor, politické postoje, za všetko hrozili sankcie. Žili sme ako v klietke pod neustálym dohľadom. Preto musí byť 17. november pre nás mementom, aby sme nič podobné už viac nedovolili. Aj dnes vidíme, ako sa nedemokratické sily a politici snažia opäť dostať k moci, nastoliť svoju pravdu, brať nám demokraciu, ohýbať pravdu a históriu. Pre nás je sloboda najvyššou hodnotou, ktorú ako spoločnosť a ľudstvo máme, a podľa toho aj konáme,“ dodala poslankyňa NR SR a predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články