0.1 C
Nitra
piatok, 1 decembra, 2023

Rodičia prvákov dostanú jednorazový príspevok

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny vyplatia jednorazovo rodičom prvákov zvýšený prídavok na dieťa aj v tomto roku. Prídavok má pomôcť rodičom finančne zvládnuť nástup do prvého ročníka a s tým spojené náklady na zabezpečenie školských potrieb. Celková suma prídavku na dieťa, ktoré nastúpi v septembri do prvého ročníka, bude 170 eur, informovalo v stredu Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR).

Poberatelia prídavkov na dieťa dostanú zvýšenú čiastku v októbri automaticky, nemusia si podávať žiadosť. Pravidelný prídavok na dieťa vo výške 60 eur sa za september zvýši o 110 eur. „Začiatok školského života je pre rodinu významnou radostnou udalosťou a verím, že zvýšený prídavok na dieťa dokáže rodičom pomôcť pri financovaní základných školských pomôcok,“ uviedol generálny riaditeľ ÚPSVR Karol Zimmer.

Poplatky na urgentoch a ambulantných pohotovostiach by sa mali ZVÝŠIŤ

Zvýšený prídavok na dieťa poskytujú úrady práce od roku 2019. Nárok naň majú rodičia detí, ktoré nastúpili prvýkrát do prvého ročníka základnej školy. Rodičovi takéhoto prváka vyplatí úrad práce popri riadnom, mesačne vyplácanom prídavku na dieťa, aj jednorazovo zvýšený prídavok automaticky v mesiaci október.

Na jedno dieťa je príspevok poskytnutý iba raz a je priamo viazaný na nástup dieťaťa do školy. Údaje o nezaopatrených deťoch, ktoré nastúpili do 1. ročníka základnej školy, úrady získavajú z informačného systému ministerstva školstva. Pokiaľ oprávnená osoba poberá prídavok na dieťa v inom členskom štáte EÚ, nárok na zvýšený prídavok si uplatní podaním žiadosti. Informácie aj s tlačivom žiadosti sú zverejnené na webovom sídle Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

(tasr, freepik)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x