17 C
Nitra
pondelok, 5 júna, 2023

Robert Fico: Prezidentka, Sorosove dieťa, dostane od Bidena „lízatko“ za zmarené referendá

Predseda strany SMER – SD R. Fico na dnešnej tlačovej besede k referendu uviedol, že prezidentka, Sorosove dieťa, dostane od Bidena „lízatko“, pričom očakáva, že do konca roka ju uvidíme v Bielom dome, kde jej budú ďakovať za to, ako drží demokraciu na Slovensku na poriadku. V prvom referende v roku 2021 sa rozhodla, že referendum, napriek množstvu podpisov zmarí a teda predčasné parlamentné voľby na Slovensku nevieme urobiť. Na to by musela byť zmenená ústava, čo zasa NR SR nechce urobiť. Preto SMER prišiel s návrhom, že pokiaľ to nechce urobiť NR SR, treba to urobiť referendom, kde bolo naposledy vyzbieraných viac ako 400 tisíc podpisov.

Prečítajte si aj REFERENDUM: Prezidentka určila deň jeho konania, čoho sa bude týkať?

„Pani prezidentka vedela, toto Sorosove dievča, že toto referendum mala vyhlásiť na 29. októbra, ale opäť došiel americký pokyn, aby nebolo v tomto termíne, lebo by bolo s vysokou pravdepodobnosťou úspešné, tak zase sa obracia na ústavný súd a nie aby zmarila celé referendum to vedela, že otázka, ktorá sa týka zmeny ústavy je v poriadku, len preto, aby to odložila na termín, ktorý nebude nikomu vyhovovať. Takže včera pani prezidentka prišla s úžasným termínom, 21. január, blahoželám pani prezidentka, zaslúžite si perfektné lízatko od prezidenta Bidena,“ uviedol Robert Fico.

V praxi to znamená, že prezidentka urobila všetko, čo od nej očakávali západné krajiny, pretože chcú udržať túto zločineckú vládu, ktorá pomáha vojne na Ukrajine, vymyslela si termín 21. januára, keďže predpokladala, že tento termín nie je veľmi atraktívny pre verejnosť. Výsledok – prezidentka chráni Matoviča, Hegera a celú vládu. Vrcholom všetkého podľa slov R. Fica sú jej vyjadrenia, že toto je 1,5 ročná kampaň SMERu.

Robert Fico: Prezidentka, Sorosove dieťa, dostane od Bidena „lízatko“ za zmarené referendá
Smer prezidentke teda odporúča, aby referendum vyhodili z Ústavy SR, aj keď je to najvyššia forma demokracie.

„Aká naša kampaň, veď ona spôsobila, že na Slovensku nevieme konať predčasné parlamentné voľby. Aká naša kampaň, keď sme sa obrátili na ľudí? Už nehovoríme ani o tom, že povedala, že ona nebude nahovárať ľudí, aby chodili do referenda,“ pozastavil sa predseda SMERu. Prezidentke teda odporúča, aby referendum vyhodili z Ústavy SR, aj keď je to najvyššia forma demokracie.

SMER – SD však ide ďalej a bude sa pokúšať zmeniť ústavu. Na nikoho sa nebude vyhovárať a v rámci možností bude robiť kampaň na toto referendum a žiadať ľudí, aby prišli.

Podpredseda strany Ľuboš Blaha za absurdné považuje reakcie koaličných strán na to, že SMER chce vyvolať referendum o zmene ústavy. OĽaNO, ktoré sa pýšilo referendovou demokraciou a chcelo organizovať referendá pomaly o každej otázke každodenného života sa dnes tvári, že referendum nie je legitímne a nesmie sa konať. Matovič si šliape po jazyku ako nikto. Ešte vtipnejšia je však reakcia Gröhlinga, ktorý tvrdí, že to sú vyhodené peniaze a mala by si to celé zaplatiť strana SMER. K tomu toľko, referendum bude stáť okolo 6 miliónov eur, pričom Matovičove nezmyselné testovanie bolo za pol miliardy. Pripomenul výroky emeritného ústavného právnika Drgonca, ktorý jasne povedal, že Zuzana Čaputová ako prezidentka mala psiu povinnosť vyhlásiť referendum s jednou otázkou na 29. októbra.

Erik Kaliňák sa vyjadril že je základom rešpektovať iné názory, to čo včera však predviedla Zuzana Čaputová nebol iný názor hodný hodný rešpektu, ale zahanbujúca hlúposť hodná ostrej kritiky. Je zjavné, prečo prezidentka robí len vyhlásenia bez mediálneho priestoru a keď má odpovedať na doplňujúce otázky, začne si neuveriteľne protirečiť. Zacitoval zo včerajšieho dňa: „Chcem zdôrazniť, že posúdenie ústavnosti referendových otázok je zverené výlučne ústavnému súdu, a nie nám politikom. A z hlavy pani prezidentky o dve minúty neskôr – keď prišli petičné hárky a posudzovali sme ústavnosť samotných otázok, po konzultácii s viacerými právnikmi sme skonštatovali, že nevidíme pochybnosť z hľadiska ústavnosti. Pani prezidentka otvorene priznala to, čo my opakujeme od vyhlásenia referenda a čo ona tak úpenlivo pri každej príležitosti popierala. Ako prezidentka mala dvakrát príležitosť ukončiť túto neschopnú, nefunkčnú menšinovú vládu, ale spravila politické rozhodnutie a pred Slovenskom dala prednosť Matovičovi,“ tvrdí E. Kaliňák.

Tiež si myslí, že to spravila pre niečo, čo nazýva stabilita demokracie. Keď sa jej médiá opýtali na názor, že ak by bolo referendum úspešné, či bude v parlamente stačiť 76 poslancov na predčasné voľby, odpovedala, bude stačiť relatívne malá väčšina na to, aby si poslanci v parlamente odhlasovali skrátenie volebného obdobia. „Pani Čaputová, relatívne malá väčšina? Vo väčšinovom systéme? Veď 76 poslancov je podľa zákona absolútna väčšina, ktorá vám stačí na vytvorenie vlády, na prijatie zákona roka, štátneho rozpočtu, kde nás táto vláda ide zadlžiť o ďalších 8 miliárd, stačí dokonca relatívna väčšina len z prítomných poslancov. Ale na predčasné voľby je zrazu 76 relatívne malá väčšina. Veď tu sa nerešpektujú ani základné pojmy. Buď vláda má 76 poslancov a vie v parlamente prijímať zákony a riadiť túto krajinu alebo nemá 76 a potom sa začínajú vynárať defekty demokracie,“ povedal.

Predseda petičného výboru Igor Melicher poďakoval všetkým ktorí podpísali petíciu a vyjadrili svoj názor na rozhodnutie prísť do referenda. Tiež poďakoval aj vyše 600 tisíc ľuďom v roku 2021, ktorí podpísali petíciu za predčasné voľby. Vrátil k vyjadreniu Zuzany Čaputovej a jej tvrdeniu, že nebude vyzývať ľudí zúčastniť sa referenda. Týmto tvrdením odporuje rozhodnutie ústavného súdu o tom, aby politické spektrum odstránilo defekt ústavy a defekt demokracie, že je možné konať predčasné parlamentné voľby, ktorý je v Ústave SR.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články