1.1 C
Nitra
štvrtok, 30 novembra, 2023

REVÚCA: V základnej škole v Muráni budú na kúrenie využívať AEROtermálnu energiu

V obci Muráň v Revúckom okrese hľadajú dodávateľa technológie pre projekt nového kúrenia za pomoci aerotermálnou energie v obecnej základnej a materskej škole.

Podľa súťažných podkladov zverejnených vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie je celková predpokladaná hodnota stavby takmer 400-tisíc eur bez dane z pridanej hodnoty. Ako pre agentúru SITA uviedol starosta obce Roman Goldschmidt, projekt majú schválený na ministerstve životného prostredia zo štrukturálnych fondov, pričom obec ho bude spolufinancovať piatimi percentami.

KEDYSI a DNES: Vzniká UNIKÁTNA KNIHA s historickými zábermi PRIEVIDZE či BOJNÍC

Projekt stavby rieši návrh zdroja tepla modernizáciou vykurovacieho systému. „Ako nízkoemisný zdroj tepla je navrhované plynové tepelné čerpadlo. V rámci zvyšovania energetickej účinnosti je navrhovaný nízkopotenciálový tepelný zdroj na báze obnoviteľných zdrojov energie. Navrhovaným zdrojom tepla je zostava šiestich plynových tepelných čerpadiel, ktoré sú umiestnené v exteriéri objektu,“ konkretizuje sa v súťažných podkladoch.

„Je to naša obecná základná škola plne organizovaná, lebo Muráň bol kedysi stredisková obec a chodili tu deti aj z okolitých obcí. Máme tu aj materskú školu. Základnú školu navštevuje 160 detí a približne 30 detí je v materskej škole,“ popísal starosta s tým, že od výmeny starých plynových kotlov za novú technológiu očakávajú značnú úsporu energií. Práce by podľa Goldschmidta chceli zrealizovať v tomto roku, „najlepšie do začiatku ďalšieho školského roku“.

foto: ilustračné

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x