17.6 C
Nitra
piatok, 23 augusta, 2024

Rektor UKF Libor VOZÁR: Hrozí zrušenie samosprávy vysokých škôl

Rektor nitrianskej UKF Libor Vozár listom upozornil pedagógov, zamestnancov a študentov na pripravované zmeny vo vysokoškolskom zákone.

„Predstavitelia či orgány reprezentácií vysokých škôl sa postavili proti zámerom ministerstva školstva novelizovať vysokoškolskú legislatívu a to hlavne zákon o vysokých školách. Reprezentácie sa zhodli vo výzve ministrovi školstva stiahnuť predmetné návrhy zákonov z legislatívneho procesu, ba dokonca, objavili sa aj návrhy na jeho odstúpenie z funkcie. Myslím, že vnikla neštandardná situácia a keďže som priamym účastníkom týchto procesov, pokladám za správne sprostredkovať Vám svoj pohľad na vec. Na úvod by som rád zdôraznil, že táto situácia ma vôbec neteší. Nie som revolucionár ani typ, ktorý rád vystupuje na tribúnach, oveľa viac mi pasuje úloha aktívnej a konštruktívnej spolupráce v reformných procesoch týkajúcich sa vysokoškolského vzdelávania či výskumu. Nemyslel som si, že sa vo svojom pracovnom živote ešte dožijem protestov vysokých škôl proti ich politizácii, či snahám o ich ovládnutie,“ píše sa v ňom.

https://www.nitranoviny.sk/libor-vozar-rektor-ukf-nevylucujem-ani-protestne-zhromazdenia-pri-prilezitosti-17-novembra/

Keďže ma zaujala informácia o zrušení samosprávy VŠ, požiadala som rektora UKF Libora Vozára o krátky rozhovor.

Rektor UKF Libor VOZÁR: Hrozí zrušenie samosprávy vysokých škôl
Rektor UKF Libor Vozár, zdroj: obcasnecas.ukf.sk

V liste píšete, že „zrušenie samosprávy vysokých škôl a ich podriadenie správnym radám, zloženým s výnimkou reprezentanta delegovaného študentami prakticky výlučne z osôb mimo vysokej školy. A nejde tu len o voľbu kandidáta na rektora, či výber dekana, ale o riadenie organizácie a hospodárenia vysokej školy správnou radou. Ešte aj kvestor sa má zodpovedať správnej rade a nie rektorovi.“ Čo to presne znamená? Že sa školy ocitnú v rozhodovacích rukách cudzích osôb, ktoré budú ovplyvňovať riadenie školy? Rozumiem tomu správne?

Libor Vozár: Áno.

A teda, že hrozí, že aj voľbu rektora a podobne budú riadiť ľudia mimo školy?

Libor Vozár: Riadiť voľbu rektora nie, to je silne vyjadrenie. Nastavené je to tak, že Správna rada bude voliť rektora spoločne s Akademickým senátom, a vzhľadom na počty členov Správnej rady a Akademického senátu majoritu má Akademický senát. Ale Správna rada môže blokovať voľbu rektora, lebo je podľa návrhu zákona potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny Správnej rady. V prípade dekana (zákon ho nazýva orgánom fakulty) ide o výberové konanie, kde rektor menuje jedného člena, a jednu polovicu zvyšných členov menuje Správna rada a druhú polovicu menuje kolektívny orgán fakulty, čiže povedzme Akademický senát fakulty.   

Kto má byť členom  správnej rady? Ako je to teraz?

Libor Vozár: Teraz je to takto: Správna rada verejnej vysokej školy má štrnásť členov. Členov správnej rady vymenúva a odvoláva minister školstva. Šesť členov správnej rady navrhuje na vymenovanie rektor so súhlasom akademického senátu verejnej vysokej školy. Šesť členov správnej rady vyberie minister školstva po vyjadrení rektora. Do správnej rady sa navrhujú najmä predstavitelia verejného života vrátane predstaviteľov podnikateľskej oblasti a územnej samosprávy a ústredných orgánov štátnej správy zodpovedných za školstvo, financie, hospodárstvo a sociálnu oblasť. Jedného člena správnej rady navrhuje na vymenovanie zamestnanecká časť akademického senátu verejnej vysokej školy a jedného člena študentská časť akademického senátu verejnej vysokej školy. Návrh na odvolanie člena správnej rady dáva ministrovi školstva ten orgán, ktorý ho navrhol na vymenovanie. Ak ide o členov správnej rady navrhnutých rektorom, návrh na ich odvolanie môže podať aj senát verejnej vysokej školy. Členmi správnej rady, okrem členov navrhnutých akademickým senátom verejnej vysokej školy, nesmú byť zamestnanci príslušnej verejnej vysokej školy.

Nové znenie má byť takéto:

Správna rada verejnej vysokej školy má 8 až 16 členov; počet členov správnej rady verejnej vysokej školy určí štatút verejnej vysokej školy tak, aby zodpovedal najmenej jednej štvrtine počtu členov akademického senátu verejnej vysokej školy a aby bol párny. Jednu polovicu členov správnej rady verejnej vysokej školy volí a odvoláva akademický senát verejnej vysokej školy, z toho jedného člena správnej rady verejnej vysokej školy volí a odvoláva len jeho študentská časť. Druhú polovicu členov správnej rady verejnej vysokej školy vymenúva a odvoláva minister školstva.

Podstatné sú však kompetencie. Doterajšia SR schvaľuje veľké finančné operácie a nakladanie z majetkom a určuje plat rektora. A formálne schvaľuje rozpočet vysokej školy po schválení v Akademickom senáte. Vecne však ide o finančnú stability organizácie a SR je poistka pre prípad vážnych sporov medzi rektorom a Akademickým senátom. Po novom je to už výkonný riadiaci organ.

Spomínate aj protestné zhromaždenie, zapojí sa do neho aj UKF, ak to bude aktuálne?

Libor Vozár: To momentálne neviem.

Pýtala sa Henrieta Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články