6.5 C
Nitra
pondelok, 5 decembra, 2022

REFERENDUM: Prezidentka určila deň jeho konania, čoho sa bude týkať?

Na základe petície občanov prijatej 24. augusta 2022 a na základe nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky z 26. októbra 2022 vydala prezidentka SR Zuzana Čaputová rozhodnutie o vyhlásení referenda.

„Vyhlásenie referenda je vyjadrením rešpektu k vôli občanov, so zohľadnením rozhodnutia Ústavného súdu SR. Ako deň konania referenda som určila sobotu 21. januára 2023.

V referende budú voliči rozhodovať o otázke, ktorá bola uvedená v petícii ako druhá otázka: „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky je možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady Slovenskej republiky, a to zmenou Ústavy Slovenskej republiky?“

Presné a úplné znenie referendovej otázky obsahuje aj vymenovanie konkrétnych článkov ústavy, ktorými sa má uvedená zmena dosiahnuť a bude samozrejme uvedené na hlasovacích lístkoch.

Otázka, ktorá bola na petičnom hárku uvedená ako prvá, nebude súčasťou referenda vzhľadom na to, že Ústavný súd Slovenskej republiky rozhodol, že nie je v súlade s našou ústavou. V tomto bode chcem zdôrazniť, že posúdenie ústavnosti referendových otázok je zverené výlučne ústavnému súdu a nie nám politikom. Rozhodla o tom jediná inštitúcia na to určená a to je pre mňa, a dúfam že aj pre ostatných, záväzné a hodné rešpektu.

Termín konania referenda som určila s ohľadom na novú právnu úpravu, ktorá zaviedla možnosť požiadať o hlasovanie poštou zo zahraničia. Voliči, ktorí nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a voliči, ktorí majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ale v čase referenda sa budú zdržiavať mimo jej územia, môžu požiadať písomne alebo elektronicky o hlasovanie poštou, a to ministerstvo vnútra, resp. obec trvalého pobytu, žiadosťou doručenou týmto orgánom.

Moje rozhodnutie o vyhlásení referenda bude uverejnené v Zbierke zákonov Slovenskej republiky.“

REFERENDUM: Prezidentka určila deň jeho konania, čoho sa bude týkať?
Ako deň konania referenda určila prezidentka SR sobotu 21. januára 2023.

Stanoviská strany SaS a HLAS-SD k referendu

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) rešpektuje rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej vypísať referendum o jednej otázke, či občania súhlasia s tým, že predčasné voľby je možné uskutočniť referendom alebo rozhodnutím parlamentu a po zmene ústavy. Našich voličov však nebudeme vyzývať, aby sa referenda zúčastnili. Považujeme ho pri tejto otázke za zbytočné plytvanie verejných zdrojov, pričom by mala celé náklady preplatiť strana Smer.

HLAS rešpektuje vyhlásenie termínu referenda prezidentkou republiky. Veríme však, že vyhlásenie referenda sa nestane zámienkou pre poslancov Národnej rady, aby opäť odsunuli na neskôr rokovanie o zmene ústavy. Stále platí, že umožnenie konania predčasných volieb, či už prostredníctvom parlamentu alebo ďalšieho referenda, je povinnosťou a verejným prísľubom Igora Matoviča, Richarda Sulíka i Borisa Kollára. Preto opäť vyzývame všetkých poslancov Národnej rady, aby zmenu ústavy schválili už v parlamente a neprenášali svoju zodpovednosť v tejto mimoriadne dôležitej otázke na slovenských občanov.
HLAS je však sklamaný z vyjadrenia pani prezidentky, že nebude vyzývať občanov na účasť v referende. Je to ďalšie zneváženie priamej demokracie a možnosti občanov Slovenskej republiky aktívne zasahovať do správy vecí verejných. HLAS veľmi kriticky zhodnotil už fakt, že ani jeden z troch najvyšších ústavných činiteľov nevyzval prostredníctvom verejnoprávnych médií ľudí na účasť v krajských a komunálnych voľbách. Rozhodnutie pani prezidentky nevyzvať ľudí na účasť je pokračovaním nezdravého trendu, kedy predovšetkým politici vládnej koalície nerešpektujú občana ako jediného nositeľa moci v Slovenskej republike. Zodpovedný politik sa nesmie báť nechať ľuďom vystaviť zrkadlo svojej práci či už vo voľbách, alebo v referende.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články