-5.9 C
Nitra
pondelok, 30 januára, 2023

Reakcia na slová Bidena: Šéfka nemeckej diplomacie varovala pred predčasnými závermi v súvislosti s Putinovými rozhodnutiami

Šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková v sobotu varovala pred predčasnými závermi ohľadne toho, aké rozhodnutia už v súvislosti s Ukrajinou urobil ruský prezident Vladimir Putin.
      

Reagovala tak podľa agentúry AFP na vyjadrenie amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý v piatok vyslovil presvedčenie, že Putin sa už rozhodol napadnúť Ukrajinu.
      „V krízových situáciách je hádanie alebo predpokladanie tou najmenej vhodnou vecou,“ povedala Baerbocková v reakcii na otázku, či sa stotožňuje s uvedeným Bidenovým hodnotením. Podľa nej treba vychádzať iba z reálnych faktov priamo z terénu, ináč je možné stať sa obeťou cielených dezinformácií.
      „Nevieme, či sa o útoku (na Ukrajinu) už rozhodlo,“ zdôraznila Baerbocková, hoci takúto hrozbu označila za „veľmi reálnu“.
      

Nemecká ministerka to uviedla po schôdzke šéfov diplomacií skupiny G7, ktorá sa konala v sobotu na okraji prebiehajúcej Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.
      Rokovanie bolo venované súčasnej kríze vyvolanej rozsiahlym hromadením ruských vojsk pri hraniciach Ukrajiny. Podľa odhadov USA a Kyjeva je v blízkosti ukrajinských hraníc rozmiestnených už zhruba 150.000 ruských vojakov.
      Účastníci stretnutia podľa Baerbockovej potvrdili, že budú rozhodne reagovať na akékoľvek narušenie suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny. „Stiahnite svojich vojakov, zabráňte negatívnym dôsledkom pre Rusko a Ukrajinu a začnite rokovať,“ vyzvala Putina ministerka.
      

Baerbocková po schôdzke s kolegami z G7 povedala, že ruská invázia stále nie je jediným možným scenárom vývoja. Zdôraznila, že Západ je v tomto smere „pripravený na každú potenciálnu situáciu“.
      V podobnom zmysle sa v Mníchove vyjadril aj ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, podľa ktorého sa Kyjev v súvislosti s Ruskom pripravuje na „každý možný scenár“.
      Do Mníchova sa rozhodol pricestovať aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Urobil tak napriek Bidenovým varovaniam, že Putin sa už zrejme rozhodol pre inváziu na Ukrajinu vrátane útoku na Kyjev.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články