-4.9 C
Nitra
nedeľa, 29 januára, 2023

Raši kritizuje Matoviča: Zrejme mu nedochádza vážnosť situácie v zdravotníctve

Kým v okolitých krajinách rástli zdravotníkom platy počas pandémie o desiatky percent, na Slovensku len o percentá, aj to nie vďaka Matovičovi a jeho vláde, ale vďaka platovému automatu, ktorý zdravotníkom nastavili predchádzajúce vlády.

Uviedol to v reakcii na ponuku Igora Matoviča dať zdravotníkom jednorazovú odmenu 500 eur podpredseda strany HLAS a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši.
„Zdravotníkom nejde o Matovičovu 500 eurovú odmenu, ide im o to, aby mohli svoje povolenie vykonávať na Slovensku a zostať na Slovensku dôstojne žiť. Predstavte si, že ste sestra, ktorá v Bratislave zarobí so službami a nadčasmi 1700 eur v hrubom. A v Karlových Varoch vám ponúknu dvojnásobok, nájomné bývanie k tomu a ešte aj náborový príspevok. Čo si vyberiete?“, spýtal sa Raši.

Raši kritizuje Matoviča: Zrejme mu nedochádza vážnosť situácie v zdravotníctve

Preto v strane HLAS už od začiatku pandémie hovoríme, že zdravotníkom treba dorovnať platy na úroveň susedných krajín, alebo sa k tomu čo najviac priblížiť. A peniaze na to v pandemickej rezerve vlády sú. „Len vládni poslanci môj návrh na presun pol miliardy eur pacientom a zdravotníkom už dvakrát neschválili. A minister zdravotníctva Lengvarský sa tomu len bezmocne prizerá, pretože vie, že ministrom už dlho nebude,“ uviedol Raši.

Príbeh Slováka Juraja Orsága o zdravotných následkoch a zlyhaní systému

Zároveň pripomenul, že Heger s Matovičom sa rozhodli, že naše zdravotníctvo definitívne pochovať. „Ako inak sa dá rozumieť tomu, že aj keď nám oproti priemeru OECD chýbajú tisíce sestier a lekárov či iných zdravotníckych profesií, oni kroky na udržanie zdravotníkov opäť odkladajú. A čo je najhoršie, za ich vlád zdravotníci odchádzajú v historicky najvyšších počtoch,“ zdôraznil R. Raši a dodal, že pre adekvátne ohodnotenie zdravotníkov neurobili vlády Matoviča a Hegera od začiatku pandémie nič.

Raši tiež pripomenul, že v zdravotníctve nepracujú len lekári a sestry, ale desaťtisíce ďalších ľudí, ktorí svojich zástupcov na rokovaniach s Hegerom a Matovičom nemajú a pri zvyšovaní platov treba myslieť aj na nich.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články