13.1 C
Nitra
pondelok, 26 septembra, 2022

Rakúsko od soboty uvoľní pravidlá v obchodoch, službách a kultúre

Rakúsko pristúpi napriek vrcholiacej vlne koronavírusového variantu omikron od soboty 12. februára k uvoľneniu viacerých ďalších opatrení.

V maloobchodnom sektore prestane platiť pravidlo, že vstup majú povolený len ľudia zaočkovaní proti covidu alebo tí, čo toto ochorenie prekonali; povinné však zostane nosenie respirátorov typu FFP2. To isté sa bude týkať napríklad múzeí, knižníc či umeleckých galérií. TASR o tom informuje na základe utorkovej správy agentúry APA.

Rakúska vláda v utorok oznámila, že od soboty odpadá povinnosť preukazovať sa výlučne očkovaním alebo prekonaním covidu aj v rámci služieb, kde dochádza k blízkemu kontaktu so zákazníkmi, akými sú napríklad kaderníctva. Na ich návštevu tak bude stačiť negatívny výsledok testu; povinné sú taktiež respirátory.

Rakúsko od soboty uvoľní pravidlá v obchodoch, službách a kultúre
Foto: Ilustračné NN

Čo sa týka podujatí, ruší sa obmedzenie počtu návštevníkov, ktorí sa však musia aj naďalej preukazovať dokladom o vakcinácii alebo uzdravení z covidu. Respirátory je pritom nutné nosiť na vnútorných, ako aj na vonkajších podujatiach. Akcie bez priradených miest na sedenie s viac ako 50 osobami je povolené organizovať len vtedy, ak sa na nich nebude podávať jedlo, aby sa tak zaistilo nepretržité nosenie respirátorov. V platnosti naďalej zostáva aj zákaz stanovujúci, že po polnoci nesmú byť otvorené gastronomické prevádzky.

Vláda uvoľnenie opatrení zdôvodnila prehľadnou, stabilnou a predvídateľnou situáciou na jednotkách intenzívnej starostlivosti, kde v porovnaní s predošlými vlnami nákazy nehrozí preťaženie kapacít. „Všetky dáta a čísla z posledných týždňov nám ukazujú: omikron nepredstavuje oproti predchádzajúcim vlnám covidu v súčasnosti nijaké akútne ohrozenie nášho zdravotníckeho systému,“ povedal kancelár Karl Nehammer.

„Stúpajúci podiel posilňujúcich očkovacích dávok a ochranné opatrenia z predošlých týždňov ukazujú úspech. Napriek vysokým počtom infikovaných je náš zdravotnícky systém nateraz chránený pred preťažením,“ uviedol minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články