23.7 C
Nitra
pondelok, 25 septembra, 2023

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) udelila včera sankcie trom vysielateľom

Bratislava 16. júna (TASR) – Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) udelila na svojom stredajšom zasadnutí sankcie trom vysielateľom a začala aj viacero správnych konaní.
      Pokutu 663 eur dostal vysielateľ televízie Markíza pretože 15. novembra 2020 v Televíznych novinách odvysielal príspevky „Zakázali im poľovačky“ a „Utrácajú milióny noriek“, ktoré zobrazovali násilie v podobe obrazov lovu a odstrelu diviakov či tisícok usmrtených noriek a spracovávania ich mŕtvych tiel na farme v Dánsku. Slovne však vysielateľ predtým divákom neupozornil, že nasledujúce zábery nie sú vhodné pre maloletých divákov.
      V Televíznych novinách 8. januára 2021 odvysielal tiež príspevok „Násilnosti v Kapitole majú päť obetí“, ktorý zobrazoval násilie v podobe zobrazenia streľby policajta s následkom usmrtenia protestujúcej civilistky. Ani vtedy však divákov vopred neupozornil, že nasledujúce zábery nie sú vhodné pre maloletých divákov.
      Sankciu 165 eur dostal vysielateľ MAC TV (programová služba Wau), pretože 26. decembra 2020 odvysielal program „Niečo na tej Mary je“, ktorého český dabing bol vyrobený pred 31. decembrom 2007, a ktorý bol prvýkrát odvysielaný s týmto dabingom na území SR po 31. decembri 2007. Tým podľa RVR došlo k nezabezpečeniu používania štátneho jazyka v súlade so zákonom.
      Pokutu v rovnakej výške dostal vysielateľ C.E.N. (programová služba TA3), pretože nedodal RVR v stanovenom čase na jej vyžiadanie súvislý záznam vysielania programu V politike z 8. novembra 2020, súvislý záznam vysielania z 12. novembra 2020 v čase od 10.00 do 12.00 h a taktiež súvislý záznam vysielania programu V politike zo 6. decembra 2020.
      RVR z dôvodu ekonomických dosahov spôsobených pandémiou nového koronavírusu na elektronické médiá ukladala sankcie na najnižšej zákonom prípustnej úrovni. Rada avizuje, že bude počas mimoriadneho obdobia šírenia nového koronavírusu okrem výnimočných prípadov závažného porušenia zákona takto postupovať aj naďalej.

foto:wikipedia

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články