-2.9 C
Nitra
utorok, 7 februára, 2023

R. Fico: Smer -SD chce vrátiť do slovníka politikov slovo mier, inak sa vojna na Ukrajine neskončí

Predseda strany SMER – SD Robert Fico informoval o stretnutiach, ktoré vedie v mene klubu poslancov za stranu. S Jurajom Blanárom a predsedom Zahraničného výboru NR SR Mariánom Kérym absolvoval stretnutie s novým veľvyslancom USA na Slovensku a dnes bolo stretnutie s veľvyslancom Ruskej federácie. Potvrdil, že SMER – SD má záujem čerpať informácie z obidvoch strán rusko-ukrajinského konfliktu. Na stretnutiach sa snažia získavať realistický obraz skutočnej situácie.

„Prichádza etapa výraznej eskalácie tohto konfliktu na Ukrajine. Na druhej strane chcem privítať, že predseda národnej rady pán Kollár zaradil do programu národnej rady iniciatívu nášho podpredsedu strany aj podpredsedu národnej rady Juraja Blanára, ktorou sa obraciame na Európsku úniu, aby využila celú svoju kapacitu, aby sa pokúsila vypracovať mierovú stratégiu, ktorá by mohla byť predložená, pokiaľ ide o vojnový konflikt na Ukrajine, pretože slovo mier ako keby vypadlo z našej rétoriky a tieto stretnutia boli o oboznamovaní sa s touto iniciatívou. Kládol som americkému veľvyslancovi praktické otázky, ktoré sa týkajú našej obranyschopnosti. Dostal som len všeobecné odpovede,“ uviedol.

R. Fico: Smer -SD chce vrátiť do slovníka politikov slovo mier, inak sa vojna na Ukrajine neskončí
R. Fico zopakoval, že Richard Sulík je najväčší politický hlupák, nakoľko najskôr zbavil Matoviča funkcie predsedu vlády, potom kvôli Matovičovi odišiel z vlády do opozície, aby v opozícii podporoval Matovičove návrhy.

Pre R. Fica sú tieto stretnutia dôležité a budú naďalej pokračovať, pretože musíme očakávať, že tento vojnový konflikt ako keby prichádzal do novej etapy. EÚ je žiaľ na strane vojny. Tá, ktorá vznikla na mierových základoch a nevenuje týmto otázkam pozornosť, navyše medzi ústavnými činiteľmi SR sa stratilo slovo mier. Robert Fico za SMER jasne bude opakovať, keby bol vo vláde, ani jeden náboj by nešiel na Ukrajinu, pomáhali by sme Ukrajine humanitárne, SMER by ďalej nikdy nesúhlasil so vstupom Ukrajiny do NATO a samozrejme by vetoval hlúpe protiruské sankcie.

Druhá téma tlačovej besedy bola smutná téma vraždy dvoch ľudí. Bola to v posledných dňoch dominantná téma, pri ktorej sa akosi zabudlo na to, že možno budú stovky operácií odložené a že ide obrovské zdražovanie. Podľa slov predsedu SMERu to, čo predviedla prezidentka s premiérom v tejto téme mimoriadne poškodilo LGBTI komunite. Ide totiž o násilné presadzovanie témy, ktorá tejto komunite škodí. Takto unáhlená bola aj reakcia dať do NR SR návrh zákona, ktorý bude hovoriť o akejsi forme partnerstva osôb rovnakého pohlavia, ktoré spoločne žijú v domácnosti. Prišiel návrh zákona z dielne poslancov SaS, ktorý mal reagovať aj na časť Programového vyhlásenia vlády, kde sa hovorí o vyriešení majetkových pomerov osôb rovnakého pohlavia, ktoré žijú spoločne a ďalej mal riešiť prístup napríklad k informáciám o zdravotnom stave.

„Všetko sa u nás preženie a prišiel na stôl návrh, ktorý podľa nás bol v rozpore s Ústavou SR, v ktorom zrovnoprávnili manželstvo, ktoré je definované v ústave s nejakým zväzkom osôb rovnakého pohlavia, ktoré žijú v spoločnej domácnosti a dali tomuto zväzku inštitúty, ktoré mu nepatria, napríklad bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Tento návrh doslova dláždil cestu k adopcii detí homosexuálnymi pármi. Ja si neviem predstaviť, že dvaja muži homosexuáli by si mali osvojiť dieťa a vychovávať ho,“ uviedol R.Fico. Prízvukoval, že je výrazne za to, aby bol vyriešený problém majetkových pomerov takýchto osôb a tiež aby sa riešil problém prístupu k zdravotnej dokumentácii.

R. Fico zopakoval, že Richard Sulík je najväčší politický hlupák, nakoľko najskôr zbavil Matoviča funkcie predsedu vlády, potom kvôli Matovičovi odišiel z vlády do opozície, aby v opozícii podporoval Matovičove návrhy. Je preto evidentné, že SaS je naspäť, dostala sa do vlastnej pasce a je pripravená podporovať túto vládnu koalíciu vo všetko a podpísala Matovičovi bianko šek na 1,5 mld eur.

„Chcem požiadať pána Sulíka, nech sa rozhodne, buď nech nesmradí v opozícii a nezavadzia tam a nekolaboruje a nech sa správa ako opozičná strana, keď sa rozhodol do opozície odísť alebo nech ide naspäť tam, kam patrí, do vládnej koalície. Už sa musí rozhodnúť, čo urobí, lebo potom my sme zlí. Dávam návrh pánovi Sulíkovi, nech každý, kto chce odvolať Hegera podpíše návrh na jeho odvolanie. Ja zajtra doložím 27 podpisov na odvolanie predsedu vlády a celej vlády. Pán Sulík, ak tvrdíte, že máte 21 poslancov, dajte 21 podpisov na papier a ja ten papier doložím k návrhu na odvolanie predsedu vlády Hegera. Ak bude na papieri 76 podpisov, že ideme odvolávať predsedu vlády, poďme do toho. Vtedy sa ukáže, kde sa nachádza strana Sloboda a solidarita,“ uzavrel R. Fico.

YouTube video

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články