13.1 C
Nitra
pondelok, 26 septembra, 2022

Projekt nákupu nákladných vozidiel pre ozbrojené sily je v analytickej fáze

Ministerstvo obrany (MO) SR zatiaľ nešpecifikovalo, koľko nákladných vozidiel pre Ozbrojené sily SR by chcelo nakúpiť, ani spôsob ich obstarávania. Projekt je podľa rezortu v analytickej fáze, počty a typy vozidiel sú predmetom diskusie. Pre TASR to uviedla hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Projekt sa nachádza v analytickej fáze. Spôsob realizácie obstarávania vyplynie z výstupov analýzy a programovaných kapitálových výdavkov,“ skonštatovala hovorkyňa. Stanovenie odhadovaných cien predmetných vozidiel a predbežný časový harmonogram budúcich dodávok budú riešené v rámci ďalšej – prípravnej fázy projektu.

Projekt nákupu nákladných vozidiel pre ozbrojené sily je v analytickej fáze
Foto: mosr.sk NN

V súčasnosti používajú Ozbrojené sily SR široké spektrum nákladných vozidiel, počnúc najstaršími – typu PV3S, cez rôzne typy vozidiel Tatra, Aktis a MAN. „Ich technický stav zodpovedá veku, ako aj intenzite nasadenia, pričom v mnohých prípadoch je ovplyvnený aj nedostatkom náhradných dielov, pričom niektoré už pôvodní výrobcovia ani nevyrábajú,“ priblížila aktuálny stav hovorkyňa.

O plánovanej kúpe nákladných vozidiel pre armádu informovalo ministerstvo v máji 2021, keď začalo aj s prieskumom trhu. Ako vtedy uviedol generálny riaditeľ sekcie modernizácie – národný riaditeľ pre vyzbrojovanie MO SR Jozef Zekucia, dôležitosť a opodstatnenosť nákladných vojenských vozidiel sa potvrdila aj počas realizácie operácie Spoločná zodpovednosť, pri potrebe rýchlej distribúcie materiálu, ale tiež pri pomoci civilnému obyvateľstvu. Dodal, že nákladné vozidlá zároveň tvoria neodmysliteľnú súčasť logistiky bojového zabezpečenia jednotiek pri napĺňaní medzinárodného záväzku – vybudovania ťažkej mechanizovanej brigády.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články