-5.9 C
Nitra
nedeľa, 29 januára, 2023

Pripravovaný zákon o elektronickej verejnej správe bude obsahovať nové pravidlá jej fungovania

Výkon verejnej moci a fungovanie elektronickej verejnej správy budú mať nové pravidlá.

Tie budú rozdelené do piatich skupín so zameraním na zmenu postupov, teda digitálnu transformáciu, zdieľanie, sprístupnenie štátnych riešení, zjednodušenie a revíziu. Počíta s tým návrh legislatívneho zámeru zákona o elektronickej verejnej správe, ktorý Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR predložilo na medzirezortné pripomienkovanie trvajúce do 16. januára 2023. Tento záväzok je aj súčasťou Programového vyhlásenia vlády na roky 2021 až 2024, cieľom je zvýšenie kvality elektronických služieb a zlepšovanie ich dostupnosti.

Hodnotenie nemocníc. Ako dopadli tie v Nitrianskom kraji?

Digitálna transformácia a zdieľanie sú podľa rezortu informatizácie systémové zmeny s vysokými nárokmi na koordináciu, znalosť procesov, komunikáciu s ministerstvami, ako aj na pripravenosť evidencií, korektnosť a kvalitu údajov a zrejme aj technické riešenie. „Vyznačujú sa vysokou komplexnosťou témy, následne teda aj regulácie a je predpoklad, že pôjde aj o pomerne náročnú právnu úpravu, spojenú najmä s otázkami príslušnosti na konanie orgánov verejnej moci a dodržanie, najmä ústavných, podmienok kladených na jeho priebeh a výsledok,“ priblížilo ministerstvo.

Sprístupnenie štátnych riešení je viac praktická, ucelená téma nadväzujúca na už začaté aktivity v oblasti bankovníctva, pôšt a elektronických komunikácií. Úlohou zjednodušenia je odstrániť jeden z hlavných nedostatkov platnej právnej úpravy, ktorým je vnímanie zákona o elektronickej podobe pôsobnosti orgánov verejnej moci, teda zákona o e-Governmente, ako príliš zložitého. „Ide o zmeny prierezového charakteru, najmä zmeny v prístupe k regulácii a k obsahu, ale aj jazyku právneho predpisu,“ ozrejmil rezort informatizácie. Revízia bude pozostávať z konkrétnych zmien v tomto zákone po takmer desaťročí používania.

Legislatívny zámer zákona o elektronickej verejnej správe má tiež iniciovať diskusiu širokej odbornej verejnosti o zrevidovaní a zjednodušení právnej úpravy v oblasti e-Governmentu, a to aj v nadväznosti na doterajšie skúsenosti, ako aj technologický vývoj a výhody elektronickej úradnej komunikácie.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články