19.8 C
Nitra
streda, 10 augusta, 2022

Pripomíname: Daňová amnestia na úroky daní z predaja nehnuteľností

Fyzické osoby, ktoré nemajú oprávnenie na podnikanie, majú do konca februára budúceho roka čas na to, aby podali riadne alebo dodatočné daňové priznanie za obdobie rokov 2016 až 2020 k dani z príjmov z predaja či prevodu vlastníctva nehnuteľností. Finančná správa (FS) SR upustí od uloženia sankcie za oneskorené zaplatenie dane alebo podanie daňového priznania, informovala o tom v utorok hovorkyňa FS Martina Rybanská.
      

„Úroku z omeškania sa vyhnete, ak priznáte príjem z predaja nehnuteľnosti do konca februára 2022,“ uviedla Rybanská. Ak sa chcú daňovníci vyhnúť pokutám za oneskorené zaplatenie dane alebo oneskorené podanie daňového priznania, musia priznať príjem a zaplatiť daň z príjmov z predaja alebo prevodu nehnuteľnosti počas rokov 2016 až 2020 do tohto termínu. Od vyrubenia úroku z omeškania upustí finančná správa aj v prípade, že dovtedy daňovník dostane odklad platenia dane či splátkový kalendár.
      

Pripomíname: Daňová amnestia na úroky daní z predaja nehnuteľností

Finančná správa upozorňuje, že v určitých prípadoch môže byť príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti oslobodený od dane. Vtedy nevzniká povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň. Ide napríklad o predaj nehnuteľnosti, ktorú mal majiteľ vo vlastníctve viac ako päť rokov a nebola zaradená v obchodnom majetku. Oslobodené od dane je tiež darovanie nehnuteľnosti alebo predaj reštituovaného majetku.
      

Finančnej správe sa doposiaľ podarilo priniesť do štátneho rozpočtu 2,5 milióna eur, keď 13.000 daňovníkom rozposlala upozorňujúce listy, aby podali daňové priznanie k príjmu z predaja nehnuteľností a daň zaplatili. Z toho približne 1,8 milióna eur sa podarilo získať od daňovníkov, ktorí po doručení listu dodatočne podali daňové priznanie. Zvyšných 700.000 eur finančná správa eviduje od tých, ktorí už vďaka listovej akcii mali vedomie o tejto povinnosti a podali daňové priznanie za rok 2020. Stále však zostalo približne 9000 daňovníkov, ktorí príjem nepriznali. Ak tak urobia do konca februára, na úrokoch sa im odpustí spolu približne 500.000 eur.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články