-2.9 C
Nitra
utorok, 7 februára, 2023

Príďte na KOMPOZIT, konferenciu mysliacu pozitívne v Nitre

V Nitre sa uskutoční medzinárodná odborná konferencia a benefičný festival. Všetko pod hlavičkou Združenia STORM.

3 prednášky, 6 workshopov, 3 príbehy živej knižnice, 9 rečníkov, 5 koncertov, 1 krst a 1 narodeninová torta. To všetko pripravilo Združenie STORM pri príležitosti 20. narodenín, ktoré oslávia už tento piatok 20. mája 2022 v Nitre.

Príďte na KOMPOZIT, konferenciu mysliacu pozitívne v Nitre

Narodeninová oslava začne odborne. O 9.00 hodine Združenie STORM otvorí KOMPOZIT – konferenciu mysliacu pozitívne, ktorá sa uskutoční sa v priestoroch Kultúrneho centra Zobor na Svätourbanskej 31 v Nitre.

„Je to medzinárodná odborná konferencia, na ktorej budeme otvárať tému zmysluplných programov existujúcich na Slovensku a v zahraničí pre rôzne zraniteľné cieľové skupiny. Pozývame na ňu ľudí z praxe, odborníkov, akademikov, študentov a iných záujemcov,“ prezrádza Andrea Kosírová Hugáňová zo Združenia STORM.

Príďte na KOMPOZIT, konferenciu mysliacu pozitívne v Nitre

Nad konferenciou KOMPOZIT prevzali záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová a primátor mesta Nitry pán Marek Hattas.

Konferencia je rozdelená na tri časti – hlavné prednášky, praktické workshopy a sprievodné aktivity  

Od 9. do 12. hodiny budú mať účastníci možnosť navštíviť tri odborné prednášky. Jan Špaček z Českej asociácie streetwork priblíži inšpirácie z praxe v sociálno-zdravotnej problematike, duálnych diagnóz u užívateľov drog, starnutie populácie či potrebu nových služieb. Jozef Kákoš z Depaul Slovensko sa bude venovať zmenám v službách krízovej intervencie. Doobedný program konferencie uzatvorí Pavol Vančo zo Združenia STORM s prednáškou – 20 rokov práce na ulici.

„Po obednej prestávke budeme pokračovať šiestimi workshopmi, na ktoré sa zaregistrovaní účastníci mohli vopred prihlásiť. Témy workshopov budú rôznorodé a zamerané najmä na prax,“ približuje Hugáňová.

Medzi lektormi sú napríklad Juraj Hipš zo Živice s workshopom Prečo majú neziskovky strach pýtať peniaze od firiem? alebo Marek Madro z IPčko s workshopom zameraným na identifikovanie krízovej situácie, stabilizáciu klienta a navodenie bezpečia. Téme syndrómu vyhorenia a psychohygiene sa vo svojom workshope bude venovať terapeutka a sociálna pracovníčka Marta Špaleková.

Po odbornej časti sa účastníci konferencie, ako aj ďalší návštevníci, presunú do komunitno-kultúrneho centra Hidepark, kde od 17.00 hodiny začne benefičný minifestival s názvom KOMPOZIT – komunita mysliaca pozitívne. Vstup na festival je 10 euro.

STORM je tu už 20 rokov: Pridajte sa ku komunite mysliacej pozitívne

O 18.00 hodine je pripravený známy formát PechaKucha Night, na ktorom sa predstaví 9 občianskych iniciatív, ktoré prispievajú k rozvoju zmysluplných sociálnych služieb na Slovensku v rôznych oblastiach.

„Krátko pred 19.00 hodinou s mojimi kolegami pokrstíme našu prvú knihu Malou lyžičkou alebo šité studenou ihlou. Tvorí ju 28 príbehov, spovedí, básni, zážitkov i kresieb našich klientov,“ hovorí Pavol Ščasný zo Združenia STORM, ktorý sa zároveň návštevníkom prihovorí na hlavnom pódium pred koncertom headlinera HUDBA Z MARSU.

„Okrem nich sa návštevníci môžu tešiť na DJ-ov Numa Be a Fonokru, či kapely Hash a Pikoschky. Všetkých srdečne pozývam na oslavu našich narodenín,“ dodáva Ščasný.

PROGRAM:

KOMPOZIT – konferencia mysliaca pozitívne

9:00 – 12:00

 • Harm reduction programy v Českej
  Jan Špaček, Česká asociácia streetwork
 • Zmeny v službách krízovej intervencie
  Jozef Kákoš, Depaul Slovensko
 • 20 rokov práce na ulici
  Pavol Vančo, Združenie STORM

13:15 – 15:45

 • Mariana Kováčová, Centrum Slniečko
  Rapid test – pomôcka pri identifikácii miery ohrozenia dieťaťa syndrómom CAN
 • Juraj Hipš, Živica

Prečo majú neziskovky strach pýtať peniaze od firiem?

 • Dušan Ondrušek, PDCS

Ako pestovať rezilienciu a optimizmus v ťažkých dobách

 • Marek Madro, IPčko

Komunikácia s mladým človekom zasiahnutým krízovou situáciu

 • Marta Špaleková, terapeutka, sociálna pracovníčka

Ako bezpečne nezhorieť alebo nech môj oheň horí najdlhšie ako sa dá …

 • Pavol Ščasný, Združenie STORM

Marihuana a jej tváre

Sprievodný program: Živá knižnica

 • Patrik Pašky a jeho príbeh
  Ako môže pomôcť mladému chalanovi nízkoprahový klub? Akú rolu hrali sociálni pracovníci združenia v jeho dospievaní? Ako pozerá na význam takýchto služieb už ako dospelý otec? Vypočujte si príbeh Patrika priamo od neho.
 • Pavol Vančo, Martin Sakel a ich príbeh
  Zamestnávanie klientov – užívateľov drog? Aká je ich cesta, s čím všetkým sa musia vysporiadať aj pracovníci aj klienti, kým sa stanú súčasťou tímu v teréne? Vypočujte si príbeh priamo od klienta a jeho koordinátora Pavla Vanča.
 • Sandra Pódová a jej príbeh
  Práca v sex-biznise ako tabu téma? Prečo má zmysel o nej hovoriť? Ako ju vníma Sandra v OZ Odyseus ako odborníčka na sex-biznis pre Červený dáždnik a terénna pracovníčka.

KOMPOZIT – komunita mysliaca pozitívne

17:00, Fonokru

18:00, PechaKucha Night Nitra – Komunita mysliaca pozitívne

 • Divadlo bez domova
 • Komunitné centrum Priestor
 • Združenie STORM
 • IPčko
 • Odyseus
 • Free food
 • Mládež ulice
 • Dobro.sekáč
 • Plusko

18:45, Krst knihy

19:15, Fonokru

20:30, Hash

21:55, Príhovor

22:00, Hudba z Marsu

23:30, Pikoschky

00:30, Numa Be

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články