6.5 C
Nitra
pondelok, 5 decembra, 2022

Prezradil minister Naď utajovanú informáciu? Verejne povedal, koľko máme na Sliači funkčných lietadiel

Tí, ktorí pravidelne počúvajú rádio Expres, sa nedávno, presnejšie osemnásteho januára, v relácii, ktorú moderuje Braňo Závodský, priamo z úst ministra Jaroslava Naďa dozvedeli, že na letisku Sliač máme „…posledné roky tam (pozn. Letisko Sliač) máme 3-4 lietadlá schopné lietať , to je tiež fakt…“

Ministra Naďa sa nikto nepýtal, koľko funkčných lietadiel na Sliači vlastne máme, povedal to sám, celkom dobrovoľne a bez nátlaku.

Ale, neprezradil v tej chvíli náhodou utajovanú skutočnosť v zmysle zákona?!

Prekvapivá informácia ministerstva obrany

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky – Generálny štáb Ozbrojených síl Slovenskej
republiky, dostalo po odvysielaní tejto relácie žiadosť o odpoveď na otázku o počte letuschopných lietadiel Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky dislokovaných na Letisku Sliač. Riadne na základe stále existujúceho infozákona.

Odpoveď vás prekvapí:

MO SR rozhodnutím č. OdVS-6-1/2022 zo dňa 26.01.2022 odmietlo zverejniť uvedené informácie s odôvodnením, že požadované informácie sú utajovanými skutočnosťami v zmysle §8 ods.1 Zákona č. 211/2000 Z.z. (dalej iba „zákon“).
Podľa tohto ustanovenia zákona ak požadovaná informácia tvorí utajovanú skutočnosť podľa osobitného zákona, povinná osoba je nesprístupní s odkazom na príslušný právny predpis.
Problematiku ochrany utajovaných skutočností v rezorte Ministerstva obrany Slovenskej republiky upravuje Nariadenie Ministra obrany SR č. 25/2020 o zozname utajovaných skutočností. Podľa Čl.1, oblasti D, por. Č. 22 podlieha táto informácia utajeniu v stupni „VYHRADENÉ“ a nie je možné ju podľa zákona zverejniť.
( viď príloha MO SR – odpoved.pdf v prílohe)

Disponuje moderátor spomínanej relácie bezpečnostnou previerkou I. stupňa, ktorá je potrebná na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami v stupni „Vyhradené“? Boli naplnené možnosti zverejnenia utajovanej skutočnosti v zmysle zákona o ochrane utajovaných skutočnosti?

S najväčšou pravdepodobnosťou nie, myslí si aj autor trestného oznámenia adresovaného Generálnej prokuratúre SR.

Inak by totiž Generálny štáb Ozbrojených síl SR nezamietol žiadosť o poskytnutie požadovaných informácií. Takže, ako to vlastne s tým vyrieknutým počtom lietadiel na Sliači je? Prezradil, či neprezradil minister Naď utajovanú informáciu?

(Heď)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články