13.1 C
Nitra
pondelok, 5 júna, 2023

Prezidentka: Ukrajina si zaslúži jasný symbol prijatia od Západu

Všetky obete na Ukrajine sú zodpovednosťou ruského prezidenta Vladimira Putina. Na hraničnom priechode v Ubli, kam na Slovensko prichádzajú vojnoví utečenci z Ukrajiny, to vyhlásila prezidentka SR Zuzana Čaputová.
      

Prezidentka: Ukrajina si zaslúži jasný symbol prijatia od Západu
Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila obec Ubľa a tamojší hraničný priechod, aby sa oboznámila so situáciou na slovensko-ukrajinskej hranici. Na snímke vľavo prezidentka Zuzana Čaputová počas návštevy hraničného priechodu Ubľa-Malyj Bereznyj v stane s vojnovými utečencami z Ukrajiny. Ubľa, 27. februára 2022. FOTO TASR – František Iván 

Ukrajina, ktorá čelí ruskej agresii, podľa nej potrebuje veľmi jasný symbol prijatia západným spoločenstvom. Konštatovala, že Ukrajina dnes nebojuje len o svoju územnú celistvosť, ale ide aj o demokratické hodnoty. „Čiže v tomto zmysle Ukrajina bojuje aj za nás. A myslím si, že si zaslúži jasný signál prijatia aj zo strany Európskej únie,“ konštatovala Čaputová.
      

Vzhľadom na situáciu má SR podľa nej i naďalej vyvíjať snahy, a to aj prostredníctvom sankcií, aby ruský prezident pristúpil k rokovaniam a zastavil boje. „Myslím si, že všetky obete na Ukrajine sú zodpovednosťou Vladimira Putina. Celosvetové spoločenstvo sa na to pozerá. A myslím si, že nikdy sme neboli jednotnejší, ako sme teraz, či už ide o NATO alebo Európsku úniu. Ak sa nás Vladimir Putin snažil rozdeliť, tak toto sa mu nepodarilo,“ povedala.
      

Prezidentka navštívila obec Ubľa a hraničný priechod, kde sa stretla sa s utečencami, dobrovoľníkmi, starostami a ďalšími, ktorí pomáhajú zvládať príliv ľudí utekajúcich pred vojnou. Potrebné je podľa nej čo najviac skracovať čakacie doby pre utečencov na hraniciach, pripomenula, že ide hlavne o ženy a deti.
      „Musím povedať, že som hrdou prezidentkou SR. Tá hrdosť spočíva v tom, že som vďačná za všetku tú solidaritu, ktorú preukazujú Slováci a Slovenky v týchto ťažkých časoch. Práve tu na východnej hranici som videla skvelú spoluprácu medzi samosprávou, štátnou správu, charitou, dobrovoľníkmi, tretím sektorom. Za to im patrí veľké ďakujem,“ povedala.
      Zároveň v Ubli odovzdala materiálnu pomoc Slovenskému Červenému krížu (SČK), ktorá je darom Slovenskej aliancie moderného obchodu.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články