-4.9 C
Nitra
pondelok, 6 februára, 2023

Prezidentka udelila milosť odsúdenému, ktorý trpí ťažkými nevyliečiteľnými psychiatrickými ochoreniami

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podmienečne odpustila zvyšok trestu odňatia slobody v trvaní 11 mesiacov a 11 dní 54-ročnému mužovi, ktorý trpí ťažkými nevyliečiteľnými psychiatrickými ochoreniami.

Ako informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, muž bol súdom v roku 2010 právoplatne odsúdený za prečin zanedbania povinnej výživy na trest odňatia slobody vo výmere 15 mesiacov s podmienečným odkladom jeho výkonu a skúšobnou dobou 30 mesiacov. Keďže v skúšobnej dobe neuhradil dlžné výživné, súd mu nariadil výkon trestu, z ktorého bol podmienečne prepustený. V skúšobnej dobe podmienečného prepustenia spáchal tri priestupky a súd mu nariadil vykonať zvyšok trestu.

Ján HUBINSKÝ: Aj ten najmenší skutok môže veľkým spôsobom ovplyvniť to, čo žijeme

„Zo znaleckého posudku k zdravotnému stavu odsúdeného vyplýva, že nevyliečiteľné psychiatrické ochorenia a jeho zdravotný stav mu už neumožňujú vykonávať nepodmienečný trest odňatia slobody. Odsúdený je invalidným dôchodcom, je sociálne odkázaný a žije v domove sociálnych služieb, vyžaduje si starostlivosť a dohľad aj pri bazálnych úkonoch,“ povedal Strižinec.

Župan Branislav BECÍK ctí tradície: Spoločne s mojimi deťmi varím vianočný punč, tak ako to so mnou robil môj otec

Prezidentka podľa hovorcu pri posudzovaní žiadosti o milosť zohľadnila predovšetkým ťažký zdravotný stav odsúdeného. „Výkon zvyšku trestu odňatia slobody u odsúdeného považuje za nehumánny. Mužovi odpustila nevykonaný zvyšok trestu pod podmienkou, že 12 mesiacov odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin,“ dodal Strižinec.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články