15.4 C
Nitra
piatok, 24 marca, 2023

PREŠOV: Najobľúbenejšími menami v minulom roku boli Sofia a Samuel

Sofia a Jakub sa stali najpopulárnejšími menami roka 2022 v Prešove. Nahradili tak mená Timea a Samuel, ktoré dominovali v roku 2021. Ako ďalej vyplýva zo štatistík matričného úradu, kým počet zapísaných novonarodených detí sa v meste príliš nemenil, počet úmrtí klesol takmer o štvrtinu. Medziročne sa nemenil ani počet uzavretých manželstiev, ktorý opäť prekročil hranicu 530 sobášov.

Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, v knihe narodení eviduje Matričný úrad mesta Prešov 2 711 zapísaných narodených detí, z toho 1 323 dievčat a 1 388 chlapcov. Oproti roku 2021 klesol počet zapísaných narodených detí v meste o 13. Zaujímavosťou je, že sa narodilo 46 dvojičiek a dvakrát aj trojičky. „Najčastejšími menami, ktoré dávali rodičia v Prešove svojim ratolestiam v roku 2022, boli Sofia a Jakub. Táto dvojica krstných mien patrila medzi najobľúbenejšie v Prešove aj v roku 2018,“ pripomenula Šitárová.

Na stavebné investície v PLÁNE OBNOVY by mali ísť do roku 2026 stovky miliónov eur

Z dievčenských mien sa vlani často opakovali aj mená Timea, Natália, Viktória, Mária, Sára, Ema, Anna, Eliška a Nina. Medzi chlapčenskými menami boli obľúbené tiež mená Samuel, Tomáš, Adam, Peter, Martin, Michal, Lukáš, Patrik či Oliver. V roku 2022 sa však v Prešove narodilo aj niekoľko bábätiek s netradičnými menami. „Narodili sa dievčatká s menami Neslihan, Trinity, Surya, Aria, Ayla, Caysi, Reina, Arijana, Oliveria, Tamia a chlapci s menami Dorián, Romario, Balarám, Artin, Doruk, Yannik, Samson, Luka, Ozan, Ruben,“ prezradila tlačová referentka.

V knihe manželstiev prešovského matričného úradu je zapísaných 538 manželstiev, čo je o dva sobáše viac ako rok predtým. Z toho 206 sobášov bolo civilných a 332 sobášov cirkevných. V roku 2022 uzavrelo manželstvo aj 35 cudzincov z Ukrajiny, Rumunska, Poľska, Peru, Ruskej federácie, Rakúska, Českej republiky, Vietnamu, Talianska, Srbska či Malajzie. Najobľúbenejším svadobným mesiacom bol september, keď si snúbenci povedali svoje áno 98-krát. Nasledoval august, keď bolo uzavretých 83 sobášov a júl, keď sa svadby uskutočnili 73-krát.

Archeológovia skúmali SLOVANSKÉ mohyly v BOJNEJ aj veľké pohrebisko v RADOŠINEJ

V knihe úmrtí Matričného úradu v Prešove je zapísaných 1 660 úmrtí, čo je o 535 menej ako vlani. V roku 2022 zomrelo 803 žien a 857 mužov.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články