3.1 C
Nitra
pondelok, 27 marca, 2023

PREŠOV: Mesto získalo na pokračovanie projektu na podporu opatrovateľskej služby takmer pol milióna eur

Mesto Prešov pokračuje v projekte na podporu opatrovateľskej služby. Radnica získala na projekt podporu z európskych zdrojov. Celková výška oprávnených výdavkov je 499 200 eur s predpokladaným termínom ukončenia projektu v novembri tohto roka.

Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, mesto začalo dopytovo orientovaný projekt pod názvom Podpora opatrovateľskej služby v meste Prešov II implementovať 1. decembra 2021. Cieľom projektu je poskytovanie opatrovateľskej služby v domácom prostredí a zlepšenie kvality života samotných občanov. „Zámerom je predchádzanie tomu, aby boli občania mesta Prešov odkázaní na pobytové sociálne služby a boli akceptované ich prirodzené potreby,“ uviedla Šitárová.

Projekt zároveň podľa tlačovej referentky prispeje k udržaniu zamestnanosti v meste Prešov, a to predovšetkým v súčasnom období nepriaznivej ekonomickej situácie z dôvodu zvyšovania cien energií a s tým súvisiaceho zvyšovania nákladov na životnú úroveň. „Do projektu je zapojených 50 opatrovateliek a opatrovateľov, ktorí spĺňajú kvalifikačné predpoklady. Pri výbere osôb zapojených do realizácie aktivít projektu je dodržaný princíp rovnosti mužov a žien a nediskriminácie na základe pohlavia alebo príslušnosti k akejkoľvek znevýhodnenej skupine osôb a zároveň nedochádza k znevýhodneným podmienkam pre akúkoľvek skupinu osôb,“ doplnila Šitárová.

Zároveň upozornila, že mesto eviduje nedostatok zamestnancov na úseku opatrovateľskej služby, kde je podmienkou splnenie kvalifikačných predpokladov, ako je opatrovateľský kurz v rozsahu minimálne 220 hodín alebo ukončená zdravotnícka škola. Ku koncu roka 2022 poskytuje opatrovateľskú službu 75 opatrovateliek a opatrovateľov a mesto Prešov pritom v priebehu roka eviduje viac ako 160 prijímateľov. „Zámerom zapojenia sa do projektu je možnosť získania finančných prostriedkov aj motivácie k tejto práci a rozšírenia pracovného tímu opatrovateliek a opatrovateľov. Podporou projektu bude posilnená stabilita poskytovania opatrovateľskej služby,“ zdôraznila Šitárová.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články