13.1 C
Nitra
pondelok, 5 júna, 2023

Premiér Trudeau zrušil platnosť mimoriadnych právomocí

Kanadský premiér Justin Trudeau v stredu zrušil platnosť mimoriadnych právomocí, ktoré boli úradom udelené s cieľom ukončiť protesty kamionistov v hlavnom meste Ottawa a blokády hraničných priechodov s USA. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.
      

„Dnes sme pripravení potvrdiť, že situácia už viac nie je núdzová,“ povedal Trudeau. Federálna vláda preto podľa jeho slov ukončí uplatňovanie zákona o mimoriadnych situáciách.
      Hrozba podľa premiéra aj naďalej pretrváva, nie je už však „naliehavá“. „Sme presvedčení, že existujúce zákony a miestne predpisy sú dostatočné na to, aby zaistili bezpečnosť ľudí,“ povedal.
      

Trudeau o udelenie mimoriadnych právomoci pre vládu požiadal v pondelok 14. februára s cieľom rozšíriť kompetencie provincií a teritórií, aby mohli zakročiť proti blokádam a okupáciám. Dolná komora kanadského parlamentu túto žiadosť odobrila v pondelok 21. februára. Rozšírenými právomocami sa následne začal zaoberať Senát, pripomína AFP.
        Sériu demonštrácií spustili kanadskí kamionisti 22. januára, keď žiadali zrušenie povinného očkovania proti koronavírusu, ktoré je v Kanade nutné pri návrate z USA. Ich požiadavky sa však postupne rozrástli na odvolanie všetkých epidemických opatrení a časť demonštrantov požadovala aj odstúpenie vlády premiéra Justina Trudeaua.
      Kanadskí policajti počas uplynulého víkendu voči protestujúcim kamionistom zasiahli, zatkli takmer 200 osôb a zabavili desiatky vozidiel, píše AFP. Hraničné priechody boli opätovne otvorené.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články