13.1 C
Nitra
pondelok, 5 júna, 2023

Premiér: Hranice sú pripravené zvládať nápor ľudí utekajúcich pred vojnou

Slovenské hranice sú pripravené zvládať nápor ľudí utekajúcich z Ukrajiny pred vojnou. Na sociálnej sieti to uviedol premiér SR Eduard Heger (OĽANO). Pripomenul, že vládny kabinet v sobotu pre situáciu na Ukrajine a očakávaný prílev ľudí vyhlásil na Slovensku mimoriadnu situáciu.

Predseda vlády sa v sobotu zúčastnil online na rokovaní koordinačného štábu, ktorý vedie policajný viceprezident Damián Imre priamo v blízkosti ukrajinsko-slovenskej hranice. Z koordinačného štábu podľa slov premiéra vyplynulo, že Slovensko je pripravené zvládnuť očakávaný prílev ľudí.
      „Prijímame opatrenia, aby sme im už na hraničných priechodoch poskytli účinnú pomoc. Štát bude spolu s partnermi zabezpečovať transport osôb z hranice. Prichádzajúci budú dostávať informačné materiály a v prípade potreby bude zabezpečená zdravotná pomoc Ministerstvom zdravotníctva SR a Slovenským červeným krížom,“ skonštatoval Heger. Zároveň informoval, že Spojené štáty americké ponúkli Slovensku širokú materiálno-technickú pomoc na zvládnutie humanitárnej krízy.

Pre Ukrajincov prichádzajúcich na Slovensko už spustili webovú stránku ua.gov.sk v ukrajinčine i slovenčine. Na jednom mieste tak majú nájsť užitočné informácie a formuláre, ktoré potrebujú.
      Slovenská polícia podľa premiéra proaktívne koná voči dezinformačnej scéne. „Policajný prezident nás ubezpečil, že príslušné orgány v tejto veci postupujú podľa Trestného zákona, ktorý obsahuje aj paragraf ohrozenie mieru,“ poznamenal. Heger vyzval občanov SR, aby verili len informáciám z overených zdrojov. Pripomenul, že špecializovaná stránka slovenskej polície na sociálnej sieti s názvom Hoaxy a podvody – Polícia SR pravidelne dezinformácie vyvracia.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články