18.1 C
Nitra
pondelok, 25 septembra, 2023

Premiér: ČR prajem, aby bola zostavená vláda, ktorá bude dobre vládnuť krajine

Premiér SR Eduard Heger (OĽANO) zagratuloval Českej republike k vysokej účasti v parlamentných voľbách. Zablahoželal aj víťazovi volieb. „Prajem im, aby zostavili vládu, ktorá bude dobre vládnuť Českej republike,“ vyhlásil. Podotkol, že Česko je pre Slovensko dôležitý partner. „Sú to naši najbližší priatelia a bratia,“ skonštatoval.
      Aký dopad budú mať výsledky českých parlamentných volieb na Vyšehradskú skupinu (V4), sa podľa predsedu vlády SR uvidí. V tomto momente však nechce predikovať. „Vzťahy vo V4 sú dlhodobo dobré. Vychádzajú z dlhoročnej spolupráce. Nevidím v tom problém a myslím, že sa to bude len posilňovať,“ skonštatoval Heger.
        Víťazom českých parlamentných volieb, ktoré sa konali v piatok a sobotu (8.-9. 10.), sa stala koalícia SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) so ziskom 27,79 percenta hlasov a 71 mandátov. Ako druhé skončilo ANO premiéra Andreja Babiša, ktoré získalo 27,12 percenta hlasov (72 mandátov). Tretia skončila liberálna koalícia Piráti a Starostovia (PirátiSTAN) so ziskom 15,62 percenta hlasov (37 mandátov) a štvrtá strana Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru, ktorá získala 9,56 percenta hlasov (20 mandátov). Volebná účasť dosiahla 65,43 percenta.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články