-8.9 C
Nitra
utorok, 7 februára, 2023

Pre Matovičov rodinný balíček budú rodičia platiť viac v materských školách a ZUŠ

Rodinný balíček schválený napriek vetu prezidentky zoberie mestám a obciam asi 400 miliónov eur. Tie budú chýbať práve v škôlkach a základných umeleckých školách, ktoré mestá a obce samy financujú. Na rodinný balíček tak podľa podpredsedu SaS Branislava Gröhlinga napokon doplatia samotní rodičia. V čase energetickej krízy označuje zvyšovanie poplatkov za likvidačné pre mnohé rodiny.

Pre Matovičov rodinný balíček budú rodičia platiť viac v materských školách a ZUŠ
Rodinný balíček schválený napriek vetu prezidentky zoberie mestám a obciam asi 400 miliónov eur.

Inflácia a energetická kríza predstavujú významnú záťaž aj pre mestá a obce. Tie navyše v nasledujúcom roku prídu o 400 miliónov eur, čo skomplikuje financovanie materských škôl, základných umeleckých škôl, školských klubov detí, centier voľného času či internátov, ktoré v plnej miere financujú mestá zo svojho rozpočtu.

„Zažívame rekordnú infláciu, zdražovanie energií a do toho všetkého môže takzvaný rodinný balíček zdvihnúť poplatky pre rodičov v materských školách či ZUŠkách. Považujem za nezodpovedné tvrdiť, že toto je pomoc rodinám, ak im štát jednou rukou financie dáva a druhou ich berie,” uviedol exminister školstva Branislav Gröhling.

„Bez materských škôl nemôžu fungovať rodiny s malými deťmi. Bez základných umeleckých škôl zas nebudú môcť rozvíjať svoj talent či záujmy,” upozorňuje poslanec.

Branislav Gröhling vidí v tejto situácii dve riešenia.

„V čase pandémie sme presunuli z eurofondov 60 miliónov eur na materské školy a 20 miliónov eur na základné umelecké školy, aby mohli mestá vykryť mzdy zamestnancov a nemuseli ich prepúšťať. Podobné riešenie je možné zopakovať,” hovorí Gröhling. Druhým riešením je podľa neho prehodnotiť takzvaný rodinný balíček a vrátiť mestám 400 miliónov eur, aby mohli škôlky či základné umelecké školy fungovať bez problémov a bez vyšších poplatkov od rodičov.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články