17 C
Nitra
piatok, 12 augusta, 2022

Potvrdenie o vakcinácii ponúkajú zdravotné poisťovne v aplikáciách

Poistenci všetkých troch zdravotných poisťovní majú možnosť nájsť potvrdenie o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 v mobilných aplikáciách svojich poisťovní. Pre TASR to potvrdili všetky zdravotné poisťovne.

Niektorou z vakcín proti ochoreniu COVID-19 sa do konca roka 2021 nechalo zaočkovať približne 61 percent, teda viac ako 1,8 milióna poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Väčšina z nich je zároveň plne zaočkovaná. „Tretiu posilňujúcu dávku má za sebou niečo cez 278.000 poistencov, čo je zatiaľ iba 11 percent takmer z troch miliónov ľudí, o ktorých sa poisťovňa stará,“ spresnila hovorkyňa VšZP Eva Peterová. Pripomenula, že aktualizovaný certifikát o očkovaní im v mobilnej aplikácii pribudne v priebehu jedného či dvoch dní.

Z údajov zdravotnej poisťovne Dôvera vyplýva, že prvou dávkou je zaočkovaných 758.842 jej poistencov, druhú dávku má 662.478 poistencov a tretiu 100.402 poistencov. „Potvrdenie o vakcinácii je v mobilnej aplikácii zobrazované, len čo to umožní Národné centrum zdravotníckych informácií,“ uviedol PR špecialista poisťovne Matej Štepianský.

Potvrdenie o vakcinácii ponúkajú zdravotné poisťovne v aplikáciách
Foto: Ilustračné NN

Aspoň jednu dávku vakcíny proti novému koronavírusu dostalo 286.718 poistencov Union zdravotnej poisťovne. To predstavuje 45-percentný podiel z jej poistencov. „Jednou z možností, ako sa dostať k potvrdeniu o očkovaní, je stiahnuť si certifikát z oficiálnej štátnej stránky gorona.gov.sk. Jednoduchšie je však nainštalovať si do svojho mobilu aplikáciu zdravotnej poisťovne, kde budete mať všetky certifikáty prehľadne zoradené a vždy aktualizované. Nielen tie o vakcínach, ale aj o výsledkoch z PCR či antigénových testov,“ vysvetlila hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Zdôraznila, že dáta v aplikácii sú aktualizované na dennej báze. Pripomenula tiež, že platnosť digitálneho COVID preukazu EÚ bude rovnaká, ako keby si ho poistenec stiahol cez štátny systém – ide o identické a rovnocenné dokumenty. „Ak nevlastníte mobilný telefón s internetom, pomôžu vám zamestnanci na každej pobočke – na počkanie vám váš certifikát vydajú v papierovej forme,“ dodala Dupaľová Ksenzsighová.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články