17 C
Nitra
streda, 28 septembra, 2022

Postup sudkyne Záleskej bol v plnom súlade s Trestným poriadkom, tvrdí predseda Súdnej rady Mazák

Postup sudkyne Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamely Záleskej, keď telefonicky kontaktovala svedka Mateja Z., bol v plnom súlade nielen s literou Trestného poriadku, ale aj s racionálnym vnímaním trestného konania pred súdom. Pre TASR to uviedol predseda Súdnej rady SR Ján Mazák. Reagoval tým na vyjadrenia predsedu Smeru-SD Roberta Fica, podľa ktorého by sudkyňa mala skončiť vo funkcii.

Mazák potvrdil, že mu z Úradu inšpekčnej služby v tejto súvislosti doručili podnet, na základe ktorého mal uvážiť návrh na disciplinárne konanie voči Záleskej. Dôvodom bol jej telefonát svedkovi v trestnej veci, v ktorej bola a je zákonnou sudkyňou. Keďže je podľa zákona povinný vyvodzovať disciplinárnu zodpovednosť voči sudcom konkrétneho súdu jeho predseda, Mazák postúpil vec šéfovi ŠTS Jánovi Hrubalovi.

„Predseda súdu si vyžiadal vyjadrenie sudkyne Záleskej a po preverení okolností, za ktorých došlo k telefonátu svedkovi, nezistil žiaden dôvod na podanie návrhu na disciplinárne konanie. Po preskúmaní stanoviska predsedu ŠTS a vyjadrenia zákonnej sudkyne som dospel k rovnakému záveru,“ priblížil Mazák. Tvrdí, že niet žiadneho dôvodu vyvodzovať voči Záleskej disciplinárnu zodpovednosť. „Listom z 25. marca 2022 som odloženie veci bez ďalšieho opatrenia oznámil aj úradu inšpekcie,“ dodal.

Postup Záleskej podľa Mazáka v žiadnom prípade nenarušoval nezávislosť ani nestrannosť zákonnej sudkyne. „Jeho pridanou hodnotou bola účinná snaha predísť zbytočným prieťahom vo vážnej trestnej veci. Ak by rovnako postupovali všetci sudcovia v trestných konaniach, vyhli by sme sa viacerým nálezom Ústavného súdu o zbytočných prieťahoch,“ podotkol.

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamela Záleská sa nebude žiadnym spôsobom vyjadrovať k výzve na jej odchod z pozície. Ako ďalej uviedla v stanovisku pre TASR, „objavenie nahrávky na verejnosti“ jej neprináleží skúmať a nepovažuje za potrebné vyjadrovať sa k tomu. Reagovala tak na výzvu šéfa Smeru-SD Roberta Fica. Ten zverejnil nahrávku jej telefonátu so svedkom Matejom Z. z kauzy bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K., v ktorej je Záleská zákonnou sudkyňou.

Zdroj: teraz.sk, krátené

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články