-1 C
Nitra
streda, 19 januára, 2022

Poštová pečiatka bude pripomínať sté výročie narodenia Severína Zrubca

Sto rokov od narodenia Severína Zrubca, prvého predsedu Zväzu slovenských filatelistov, bude pripomínať príležitostná poštová pečiatka, ktorú uvádza Klub filatelistov 52-51 Nitra.

Podporovateľmi uvedenia pečiatky sú Krajská rada Matice slovenskej Nitrianskeho kraja a Dom Matice slovenskej v Nitre, ktorý je zázemím pre nitrianskych filatelistov. Príležitostná poštová pečiatka bude verejnosti dostupná na Pošte Nitra 12 v čase od 21. do 28. decembra. V priestoroch pošty bude v deň uvedenia pečiatky inštalovaná aj menšia filatelistická výstava venovaná osobnosti Severína Zrubca, informovala Michaela Pavelová z Domu Matice slovenskej Nitra.

Poštová pečiatka bude pripomínať sté výročie narodenia Severína Zrubca
Zdroj: slovenskafilatelia.sk


      Ďalšiu časť výstavy si budú môcť návštevníci zvonka pozrieť aj vo vchodových priestoroch Domu Matice slovenskej v Nitre. Vzhľadom na súčasné pandemické opatrenia presunul predseda Klubu filatelistov 52-51 Nitra Milan Šajgalík rozšírenú filatelistickú výstavu venovanú stému výročiu narodenia Severína Zrubca na budúci rok. Spolu s Domom Matice slovenskej v Nitre plánuje tunajší filatelistický klub pripraviť semináre aj pre miestne odbory Matice slovenskej, najmä v okolí Zrubcovho rodiska, ktorým bola obec Vajka, dnes súčasť Lúčnice nad Žitavou.
      Severín Zrubec je filatelistickej verejnosti známy ako vystavovateľ, publicista, funkcionár zväzu, člen domácich a zahraničných odborných porôt. Zaslúžil sa o obnovu Zväzu slovenských filatelistov v roku 1969 a stal sa jeho prvým predsedom. V tejto funkcii pôsobil dve volebné obdobia až do roku 1979. Ďalšie dve funkčné obdobia pôsobil ako zväzový podpredseda. Jeho prínos vysoko hodnotila ako slovenská, tak aj európska filatelia. Po tejto významnej osobnosti nitrianskeho regiónu zostali zachované aj básnické diela, ktoré vydal v štrnástich zbierkach subjektívnej lyriky. Zrubec zomrel v marci 2011.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články