17 C
Nitra
nedeľa, 4 júna, 2023

Pomôcť utečencom z Ukrajiny chce aj riaditeľ Starého divadla Karola Spišáka

Mesto Nitra sa pripravuje na prijatie ľudí, ktorých z domovov vyhnala vojna na Ukrajine. O vhodných ubytovacích kapacitách a formách pomoci pre utečencov rokovalo vedenie mesta s ďalšími organizáciami a inštitúciami.
      

Stretnutia sa zúčastnili aj predstavitelia Nitrianskeho samosprávneho kraja, univerzít, tretieho sektora a inštitúcií, ktoré pomáhajú cudzincom a ľuďom v tiesni. Hľadali a identifikovali priestory pre ľudí, ktorí utekajú pred vojnou.
      

Podľa slov viceprimátora Daniela Balka mesto momentálne rieši, ako utečencom zabezpečiť ubytovanie a stravovanie, základnú zdravotnú starostlivosť a prípadnú potrebnú psychologickú pomoc. „Chceme mať pripravených dobrovoľníkov na komunikáciu s utečencami, aby im pomáhali napríklad pri úradnom styku,“ skonštatoval.
      V prípade dlhšie trvajúceho konfliktu treba podľa Balka počítať s tým, že sa Ukrajinci nebudú môcť vrátiť do svojich domovov v horizonte niekoľkých mesiacov. „Nehovoriac o situácii, keď by sa ruským agresorom podarilo Ukrajinu obsadiť. Vtedy bude potrebné počítať s tým, že Slovensko sa stane pre mnohých utečencov miestom ich trvalejšieho usídlenia. Bude potrebné myslieť na ich postupné zapojenie do chodu nášho štátu. Od škôl pre deti po prácu pre ich rodičov. Stratenú a zničenú domovinu síce nikomu nahradiť nedokážeme, ale môžeme sa pokúsiť vytvoriť ukrajinským obetiam vojny v Nitre priateľské a chápajúce prostredie,“ dodal Balko.
      

Pomôcť utečencom z Ukrajiny chce aj riaditeľ Starého divadla Karola Spišáka v Nitre Martin Kusenda. V piatok ponúkol pomoc s prevozom utečencov z hraníc s Ukrajinou divadelným autobusom a dodávkou. „Moji kolegovia i ja osobne sme pripravení vyraziť ihneď, ak o to budeme požiadaní. Pretože nemám vodičský preukaz na autobus, budem šoférovať menšie deväťmiestne auto. Ak budeme môcť pomôcť aj inak, urobíme to,“ dodal Kusenda.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články