-5.9 C
Nitra
pondelok, 30 januára, 2023

Polícia PORUŠILA práva Haščáka, keď nepreverila pôvod nahrávok Gorily

Polícia porušila základné práva podnikateľa Jaroslava Haščáka na prerokovanie jeho trestnej veci bez zbytočných prieťahov podľa Ústavy SR a Listiny základných práv a slobôd a základné právo na prejednanie jeho záležitosti v primeranej lehote podľa Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, keď v trestnej veci Gorila doposiaľ nepreverila pôvod a legalitu nahrávok nájdených v roku 2018 pri prehliadke domu Karolíny Kočnerovej.

Ako informoval advokát finančníka Martin Škubla, vyplýva to z verdiktu Ústavného súdu SR (ÚS SR). Podľa Škublu prvý senát ÚS SR po posúdení úkonov, ktoré mali podľa Národnej kriminálnej agentúry smerovať k prevereniu pôvodu a legality nahrávok, konkrétne výsluchoch troch svedkov a pribratí znalca ešte v roku 2019, skonštatoval, že tento postup nepovažuje za efektívny, smerujúci k nastoleniu a udržaniu právnej istoty vo vzťahu k osobám, ktorých sa môže vo svojich dôsledkoch dotýka.

„Na viacerých miestach nálezu Ústavný súd SR zdôraznil, že preverenie pôvodu a legality nahrávok má osobitný význam z pohľadu riadneho výkonu rozsudkov Európskeho súdu pre ľudské práva,“ zdôraznil Škubla s tým, že podľa ESĽP sú všetky materiály z akcie Gorila nelegálne, ich existenciou stále dochádza k porušovaniu práv sťažovateľov na súkromie a preto musia byť zničené. Podmienkou však je zistiť pôvod, respektíve overiť totožnosť či autenticitu nahrávok. „Opakované porušovanie základných práv a slobôd Jaroslava Haščáka v súvislosti s vyšetrovaním kauzy Gorila, vrátane ďalšieho nedôvodného obvinenia vyvoláva zásadné pochybnosti o spôsobilosti príslušných orgánov činných v trestnom konaní viesť v tejto veci nezávislé a nestranné vyšetrovanie,“ dodal Škubla.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila v novembri Haščáka v súvislosti s kauzou Gorila zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo je vo veci stíhaných sedem osôb. Ešte v roku 2020 podnikateľa obvinili aj z toho, že pred 15 rokmi kúpil nahrávku Gorily od niekdajšieho príslušníka Slovenskej informačnej služby Ľubomíra Arpáša. Generálna prokuratúra SR však 31. augusta 2021 zrušila obvinenia voči Haščákovi, Arpášovi i jeho manželke Dane Arpášovej.

(SITA)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články