-8.9 C
Nitra
pondelok, 6 februára, 2023

Počas budúceho týždňa musí vzniknúť dohoda o TERMÍNE konania PREDČASNÝCH volieb

15. decembra (vo štvrtok) padla vláda a my musíme konať. Skúsenosti z minulosti nám hovoria, že našou povinnosťou je čo najrýchlejšie vytvoriť právne podmienky pre vyhlásenie predčasných volieb, skonštatoval na úvod svojho príspevku predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico a pokračoval s vymenovaním krokov na najbližšie dni: „V pondelok budúci týždeň je potrebné hlasovať o návrhu novelizácie Ústavy SR, aby sme mohli začať rokovať o návrhu na skrátenie volebného obdobia. Ešte počas budúceho týždňa musí vzniknúť dohoda o termíne konania predčasných volieb.“

Pre nás v SMERe – SD je ideálny termín máj 2023, avšak nemôže byť neskôr ako 30. júna 2023. Potom nič nemôže brániť tomu, aby sme skrátenie volebného obdobia schválili na konci budúceho týždňa. „Popri tom môžu paralelne prebiehať rokovania našich expertov o návrhu rozpočtu pre budúci rok, na ktorom musí vzniknúť široká politická dohoda,“ dodal Robert Fico.

Budúci týždeň ukáže, do akej miery to myslia predstavitelia vládnej koalície vážne, pokiaľ ide o predčasné voľby. Sú tu strany SaS a OĽaNO, ktorým predčasné voľby nevoňajú, hoci sú jediným demokratickým riešením krízy, do ktorej sa Slovensko vďaka neschopnej vláde dostalo.

„Pokiaľ nebude Národná rada Slovenskej republiky konať v nasledujúcich dňoch razantne, prezidentka sa môže kedykoľvek rozhodnúť vymenovať nového premiéra a úradnícku vládu, ktorá síce nezíska v parlamente podporu, ale ktorá vnesie do slovenského života ešte viac chaosu,“ doplnil podpredseda strany SMER – SD Juraj Blanár.

SMER – SD konal prezieravo, keď inicioval referendum o zmene ústavy, ktorú potrebujeme na schválenie predčasných volieb. Ak pripúšťame možnosť obštrukcií zo strany vládnej koalície pri prijímaní novelizácie ústavy v parlamente, referendum konané 21. januára 2023 bude pre Slovensko ako manna nebeská. Ako jediné východisko vedúce k demokratickým voľbám.

„Už nedovoľme odvolanej vláde a neschopným vládnym politikom, aby tu krútili so Slovenskom. Ľudia si zaslúžia, aby v demokratických voľbách vybrali novú vládnu zostavu, ktorá dokáže Slovensko vyviesť z tejto hlbokej krízy,“ dodal na záver Juraj Blanár.

YouTube video

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články