10.4 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Petra TÓTH: Šperkárka pomáha chýrnej maľovanej obci

Poznáte Čičmany?  Zrejme zbytočná otázka… Rázovitú dedinku v Strážovských vrchoch pozná zrejme každý obyvateľ Slovenska. V posledných rokoch  – konkrétne odvtedy, čo sa oblečenie olympionikov použili čičmanské vzory z výšiviek a maľoviek dreveníc – sa na svet vyrojilo toľko výrobkov s týmto osobitým dizajnom, až sa z toho hlava zatočí. A čo z toho má dedina?

NIČ.

Presne tak, nemýlim sa.

Petra TÓTH: Šperkárka pomáha chýrnej maľovanej obci

Ornamenty, ako dedičstvo predkov, sa nedajú patentovať, tak ich znásilňuje a používa ( a zarába na nich) každý, komu sa zachce. V celej plejáde najrôznejších výrobkov sa nájdu vkusné výrobky, i také, z ktorých sa vám chce plakať od zúfalstva.

Čičmany skrátka letia. Stačí si na internete nájsť fotografie s ornamentmi a môžete vyrábať, čo len chcete.  Nikto vám to nezakáže. Po právnej stránke je to v poriadku, a kto by už hľadel na morálku, alebo sa zaujímal, ako to v obci funguje? Zo sto prípadov, keď niekto vyrába „čičmanský „ produkt sa jeden výrobca ozve starostke a opýta sa, či môže použiť motív. A možno aj zopár kúsov svojho výrobku daruje obci. To je ale  skôr výnimka ako pravidlo. 

Petra TÓTH: Šperkárka pomáha chýrnej maľovanej obci

A potom sa objavila v dedine Petra Tóth, rešpektovaná šperkárka. V posledných rokoch vytvára kolekcie šperkov, inšpirované folklórom. Čičmanskú kolekciu vôbec nemala v pláne, práve preto, že si bola vedomá nadužívania tejto ornamentiky. Lenže stačil jeden rozhovor so starostkou Ivetou Michalíkovou a rozhodnutie zmenila. Nie preto, aby si aj ona na Čičmanoch zarobila, práve naopak.  Pochopila ako dedinka funguje. V podstate v núdzovom režime. Na obecný účet príde každý mesiac pár stoviek Eur, z ktorých musí dedina fungovať. Majetok obce je neveľký, nedá sa na ňom podnikať, nemá šancu uchádzať sa o projekty , pretože nemá financie na spoluúčasť. Celom smutný stav… Niečo okolo stovky obyvateľov, zväčša v seniorskom veku, si však zaslúži žiť civilizovane. A do toho ešte prirátajte tisícky turistov, ktorí sem chodia na výlety. Ani z nich obec veľa nemá. Donedávna iba výdavky, ale od  júla sa konečne starostke podarilo oficiálne spustiť platené parkovanie. A verili by ste, že niekomu padne zaťažko zaplatiť 1 Eur parkovné?

Starostka žiadala pomoc na najvyšších miestach. U premiéra (vtedy to bol I. Matovič) aj u prezidentky. Bez úspechu. Nikoho nezaujíma osud rázovitej dedinky, s ktorou sa vedia akurát chváliť. Ale prišla Petra Tóth. A urobila niečo neuveriteľné.

Vytvorila limitovanú kolekciu šperkov Čičmanskí kohútkovia. Po odrátaní nákladov na výrobu a daňových nákladov celý čistý zisk venuje dedine!

Rozumiete? CELÝ ZISK!!!!

Prečo to robí? „ „Lebo dúfam, že tým možno inšpirujem ďalších a že si Čičmany konečne všimnú aj na najvyšších miestach. Je hanba, že túto krásnu dedinku, dedičstvo predkov a krásu takto ignorujú.“

Predaj spustila Petra na svojom e-shope 3.10. Na jej facebookovom profile nájdete aj záznam hodinového streamu so Simou Salátovou a starostkou Ivetou Michalíkovou, stojí za to pozrieť si ho.

Kolekcia je limitovaná, niektoré artikle sú už vypredané, tak ak sa vám Čičmanskí kohútkovia páčia, poponáhľajte sa. Môžete podporiť rozvoj obce a zároveň získať unikátny šperk.

Petra TÓTH: Šperkárka pomáha chýrnej maľovanej obci

A keď najbližšie pôjdete do Čičman, nezabudnite prosím zaplatiť parkovné. Aj tým obci pomáhate. Ďakujem za všetkých Čičmancov.

PS: Ja veľmi dobre viem, že jazykovedci zaviedli formu „ čičmiansky“, ale nepoužívam ju z princípu. Čičmanci sú na ňu alergickí a celkom logicky argumentujú, že predsa nie sú Čičmiany, ale Čičmany. A ja s nimi vrelo súhlasím.

Monika Macháčková

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články