-8.9 C
Nitra
pondelok, 30 januára, 2023

Peľová sezóna je tu: Ako zatočiť s peľom na oblečení či na podlahe?

Trápi vás peľová alergia? Ponúkame vám 5 tipov, ako ju zmierniť aspoň doma.

Jar je tu, teploty šplhajú nahor a príroda sa po dlhej zime opäť začína prebúdzať. Obdobie dlhých teplých dní so sebou bohužiaľ prináša aj začiatok peľovej sezóny, nočnú moru všetkých alergikov.

A práve alergia na peľ patrí k tým najčastejším. Ak si myslíte, že ide len o vonkajšiu záležitosť, ste na omyle. Kto z vás začína na jar vetrať vždy, keď zbadá za oknom slnko? A takto práve dostávate peľ aj do svojich príbytkov. Ako si s ním poradiť?

Peľová sezóna je tu: Ako zatočiť s peľom na oblečení či na podlahe?

Zistite, na čo ste skutočne alergický

Najdôležitejšie je vedieť, na aké alergény trpíte. Ak medzi nich patria aj tie peľové, je dobré poznať peľový kalendár. Sezóna je dlhá a môže vás zaskočiť napríklad už na konci januára. Naviac peľ začína vyčíňať každý rok v iný čas – to sa odvíja podľa dĺžky a teploty zimy. Najčastejšie alergikov trápi palina, breza, dub a trávy.

Alergici pozor: Sledujete peľové spravodajstvo?

Za najsilnejšie obdobie sa považuje apríl až jún. Príznaky vás môžu potrápiť aj na jeseň, a to kvôli rákosiu a rôznym iným bylinám. Zistite, ktoré mesiace sú najproblematickejší práve pre vás, a podľa toho sa dopredu pripravte a nedajte peľu žiadnu šancu!

Peľová sezóna je tu: Ako zatočiť s peľom na oblečení či na podlahe?

Kde je prach, sú aj alergény

Prach je behom upratovania jedným z najväčších nepriateľov. Sám o sebe toľko neškodí, obsahuje však veľké množstvo alergénov, ako sú roztoče, pliesne a v neposlednom rade peľ. Ten sa do domácnosti dostane nielen cez okno, ale prinášame si ho z vonku na oblečení, obuvi či vlasoch. Títo nechcení spoločníci sa následne spolu s prachom usadzujú na voľných plochách, preto je potrebné sa ich čo najúčinnejšie zbaviť, než napáchajú škodu v dýchacích cestách.

Peľová sezóna je tu: Ako zatočiť s peľom na oblečení či na podlahe?
Mikrohandrička je veľmi užitočný pomocník

Univerzálnym pomocníkom, ktorý si s prachom poradí na jednotku, je mikrohandrička z recyklovaných vlákien od Viledy. Je ideálna nielen do kuchyne alebo kúpeľne, ale aj do celého bytu. Naviac k handričke nebudete potrebovať žiadnu chémiu, povrchy dokonale vyčistí len s pomocou vody. Dôležité je nezabúdať ani na podlahy. 99 % baktérií a vírusov dokáže odstrániť plochý mop Vileda 1.2 Spray Max. Čistý a voňavý domov budete mať behom mávnutia ruky a naviac predídete nepríjemným príznakom alergie.

Sieťky v oknách dokážu divy

Ak máte pocit, že by ste sa doma museli neustále oháňať handrou, zvoľte zaručenú a pohodlnú istotu, ktorou je alergosieťka do okien. Tá zadrží väčšinu peľových zŕn prilietavajúcich z vonku, takže vetranie behom teplých dní už nebude strašiakom. Premyslite si ale, do ktorých okien sa rozhodnete ju umiestniť, pretože vysoká hustota tieni a nepustí do domu toľko denného svetla. Preto odporúčame dať ju len na tie okná, ktorými najčastejšie vetráte.

Peľová sezóna je tu: Ako zatočiť s peľom na oblečení či na podlahe?

Sušenie bielizne vonku si rozmyslite

Väčšina z nás miluje vôňu bielizne usušeného vonku, avšak spolu s čistým oblečením si domov prinesiete aj hromadu peľu. Ideálnym riešením sú preto sušičky, ktoré odstránia takmer všetky peľové a prachové čiastočky. Ak chcete predsa len sušiť vonku, nezabudnite bielizeň poriadne vyprášiť. Peľové čiastočky z nej síce neopadajú všetky, ale zbavíte sa aspoň časti z nich.

Pre silných alergikov jedine čistička vzduchu

Ak všetky predošlé kroky nebudú stačiť, neklesajte na mysli a zaobstarajte si čističku vzduchu. Vyberte takú, ktorá je vybavená tzv. peľovým režimom. Pri nákupe sa orientujte aj podľa vzduchového výkonu motoru. Mal by odpovedať veľkosti miestnosti, v ktorej budete čističku používať.

(jn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články