-4.9 C
Nitra
pondelok, 6 februára, 2023

Pár užitočných rád, ako prikrmovať vtákov na zimu

Vtáctvu možno pomôcť prežiť náročné obdobie, kedy sa v prírode nachádza málo dostupnej potravy a taktiež im zabezpečiť úkryt pred predátormi.

Prikrmovaním je možné pomôcť počas dní s mrazmi, poľadovicou či vysokou snehovou pokrývkou. Informovala o tom na svojej stránke SoS/BirdLife Slovensko.

Pár užitočných rád, ako prikrmovať vtákov na zimu
Vtáky sa prikrmujú len v zime a počas nepriaznivého počasia. (foto: freepick)

Najlepší spôsob prikrmovania na zimu, je vykladanie kŕmidiel na balkóny, terasy, záhrady a dvory. Dobré je umiestniť kŕmidlo na miesto s dostatočne veľkým voľným priestorom naokolo, aby vtáky mohli včas uniknúť pred prípadným nebezpečím. Netreba zabudnúť na vhodný výber krmiva. Vhodné sú naturálne zrná, oriešky a plody, poprípade loj a tuk. Určite nie je správne vtáky kŕmiť solenými, praženými a údenými potravinami, a ani cestovinami. Tie môžu spôsobiť zažívacie problémy a uhynutie vtáctva.

Nezabudnite sledovať decembrovú oblohu: Možno uvidíte aj KOMÉTU

Vtáky sa prikrmujú len v zime a počas nepriaznivého počasia. V žiadnom prípade nekŕmiť vtáky počas vegetačného obdobia, kedy je v prírode dostatok potravy. Kŕmidlá sa nesmú umiestňovať blízko frekventovaných ciest a presklenných plôch, do ktorých by mohli vtáky pri preletoch narážať. Treba brať do úvahy aj legislatívu a fakt, že všetky druhy vtákov podliehajú zákonnej ochrane, a preto nie je možné ich chytať. Najlepším spôsobom ako vtáky dlhodobo podporiť v záhrade je vysádzanie kríkov a stromov, ktoré rodia bobule, semená a rôzne plody vhodné pre zimné kŕmenie.

Ako si vyrobiť vlastné kŕmidlo:

Tukové kŕmidlo: Roztopíme bravčový tuk, do ktorého primiešame rôzne zrná, oriešky a slnečnicu. Zmes nalejeme do kvetináča, cez ktorého spodný otvor previažeme špagát, ktorý poslúži na zavesenie tukového kŕmidla. Keď tuk stuhne, vyložíme kvetináč otvorom dole na strom, či iné vhodné miesto. Namiesto črepníka môžeme použiť aj kokosový orech rozrezaný na polovičku. Takýmto spôsobom môžeme vyrobiť aj kŕmidlo zo šišky borovice alebo smreka, ktorú namáčame do tukovej zmesi a necháme postupne tuhnúť prilepenú zmes na šišku. Tú potom vyvesíme na vhodné miesto.

Pár užitočných rád, ako prikrmovať vtákov na zimu
Nezabudnite vtákov vo svojom okolí prikrmovať. Kŕmidlo si dokážete vyrobiť aj doma z dostupných materiálov

Strieškové kŕmidlo umiestnené na zemi: Používa sa na prikrmovanie jarabíc, bažantov, ale s obľubou ho navštevujú aj vrabce, sýkorky či strnádky obyčajné. Vyrobí sa strieška veľkosti 1-1,5 m a podporné nohy, ktoré budú držať striešku. Zadná časť striešky sadne nižšie k zemi. Pod striešku umiestnime vhodné krmivo, väčšinou väčšie množstvo nečisteného zrna s plevami a semiačkami burín.


PET fľaša: Približne v spodnej tretine fľaše vyrežeme otvor. Do fľaše nasypeme krmivo a zavesíme ju na strom alebo iné vhodné miesto.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články