-4.9 C
Nitra
nedeľa, 29 januára, 2023

Pápež vo svojom vianočnom posolstve vyzval na ukončenie vojny na Ukrajine

Pápež František vyzval na ukončenie „nezmyselnej vojny“ na Ukrajine a odsúdil používanie potravín ako zbrane.

Vo svojom tradičnom vianočnom posolstve Urbi et Orbi (Mestu a svetu), ktoré predniesol v nedeľu z balkóna Baziliky svätého Petra vo Vatikáne, tiež poukázal na to, že „vážny hladomor mieru je aj v iných regiónoch a iných miestach tejto tretej svetovej vojny“, pričom spomenul konflikty a humanitárne krízy na Blízkom východe, Haiti, v Mjanmarsku a africkom Saheli. Tiež sa modlil za zmierenie v Iráne, kde sa viac ako tri mesiace konajú protivládne protesty. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Pápež v posolstve hovoril o ľudskej cene vojny. Vyzval, aby sa nezabudlo na tých, „ktorí hladujú, zatiaľ čo sa denne plytvá obrovským množstvom jedla a zdroje sa míňajú na zbrane“. „Vojna na Ukrajine túto situáciu ešte zhoršila a vystavila celé národy riziku hladomoru, najmä v Afganistane a v krajinách Afrického rohu. Vieme, že každá vojna spôsobuje hlad a využíva potraviny ako zbraň, čo bráni ich distribúcii ľuďom, ktorí už trpia,“ vyhlásil František. Tí, „ktorí nesú politickú zodpovednosť“, by mali ísť cestou k tomu, aby sa jedlo „stalo výhradne nástrojom mieru“, dodal.

Vianočné Urbi et Orbi bolo Františkovo desiate, odkedy sa stal pápežom.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články