34.2 C
Nitra
pondelok, 15 augusta, 2022

Pápež František odsúdil násilnosti v Kazachstane

Pápež František počas tradičnej modlitby Anjel Pána odsúdil násilnosti v Kazachstane a apeloval na dialóg v snahe vyriešiť nepokojnú situáciu v tejto stredoázijskej krajine. Informovala o tom agentúra APA.

„S bolesťou som sa dozvedel, že protesty, ktoré v posledných dňoch vypukli v Kazachstane, si vyžiadali obete na životoch,“ povedal pápež. „Modlím sa za nich (mŕtvych) a ich rodiny,“ uviedol najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi pred veriacimi na Námestí svätého Petra v Ríme. „Verím, že spoločenská harmónia (v Kazachstane) sa opäť čo najskôr obnoví prostredníctvom hľadania dialógu, spravodlivosti a spoločného dobra,“ dodal.

Protesty v Kazachstane sa začali 2. januára ako reakcia na  prudké zvýšenie cien plynu a čoskoro sa zo západu krajiny rozšírili aj do ďalších oblastí a lokalít. Ekonomické požiadavky vzápätí vystriedali požiadavky politické.
      Od 5. januára však začali pokojné protesty – najmä v najväčšom meste Alma-Ata – prerastať aj do rabovania, podpaľačstva, obsadzovania administratívnych budov, ozbrojených incidentov či krádeží.
      Nepokoje v tejto postsovietskej krajine s autoritárskou vládou si vyžiadali podľa nedeľných údajov ministerstva zdravotníctva, na ktoré sa odvolala štátna televízia, najmenej 164 obetí na životoch a viac ako 2200 zranených. Miestne úrady spočiatku hovorili o 40 usmrtených vrátane niekoľkých príslušníkov bezpečnostných síl.

Zdroj: TASR

Foto: vaticannews.va NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články